Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Dodatkowe AGM-88E AARGM dla Australii

Departament Stanu autoryzował możliwość sprzedaży Australii kolejnej partii pocisków AGM-88E AARGM. Fot. Łukasz Pacholski

21 czerwca amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Australii kolejnej partii pocisków do przełamania obrony przeciwlotniczej AGM-88E AARGM.


Według zatwierdzonego wniosku eksportowego, który został przesłany do Kongresu Stanów Zjednoczonych w ramach dalszej procedury FMS wiadomo, że Australia jest zainteresowana zakupem piętnastu pocisków w nowej konfiguracji AGM-88E2, a także pojedynczej makiety gabarytowo-masowej CATM-88 AARGM oraz niezbędnego pakietu części i urządzeń obsługowych. Całość została wyceniona na maksymalną kwotę 94 mln USD. Broń ma trafić do eskadry wyposażonej w samoloty przełamania obrony powietrznej Boeing E/A-18G Growler.

Australia jest już użytkownikiem pocisków AGM-88E AARGM, które są systematycznie kupowane w niewielkich partiach od maja 2018 roku. Wówczas zapotrzebowanie opiewało na około 40 pocisków. Obecnie jest to jeden z trzech eksportowych klientów na powyższą broń. Poza Australią zostały zamówione przez Włochy oraz Republikę Federalną Niemiec (w obu przypadkach nosicielami są samoloty przełamania obrony powietrznej Panavia Tornado ECR). Dotychczas korporacja Northrop Grumman dostarczyła ponad 1000 bojowych pocisków AGM-88E AARGM, w większości do lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych.

Producent systematycznie modyfikuje produkt oraz przygotowuje się do integracji z nowymi typami samolotów bojowych, w tym z Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon. Tego typu zabieg zwiększyłby liczbę nosicieli, a tym samym szanse eksportowe – wśród państw zainteresowanych zakupem AGM-88E AARGM wymienia się bowiem Polskę.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc