Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

DE&S bada rozwiązania związane z autonomicznymi pojazdami lądowymi

W Wielkiej Brytanii trwa rozwój bezzałogowych pojazdów autonomicznych, które w przyszłości mają wspierać istniejący system zaopatrzenia sił zbrojnych. Na zdjęciu Mira Viking, jeden z rozwijanych pojazdów. Fot. Horiba Mira

25 stycznia agencja Zaopatrzenia i Wyposażenia Obronnego Ministerstwa Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Defence Equipment & Support) poinformowała, że będzie nadzorować testy logistycznych pojazdów bezzałogowych.

Powołana w ramach DE&S Grupa Perspektywicznych Zdolności (Future Capability Group) ma nadzorować testy pojazdów dostarczonych przez trzy firmy, z których każda uzyskała kontrakt o wartości 3 mln GBP na rozwój swoich rozwiązań w zakresie bezzałogowych pojazdów lądowych służących do transportu wyposażenia czy zaopatrzenia na polu walki („roboty-muły”). Są to: Rafael ADS (Izrael), Marlborough Comms Ltd. (Wielka Brytania) i Horiba Mira (również Wielka Brytania). Dalsze prace i próby będą realizowane we współpracy z innymi agencjami brytyjskiego resortu obrony: Akceleratorem Obrony i Bezpieczeństwa (DASA) oraz Laboratorium Nauki i Rozwiązań Obronnych (DSTL).

Całość realizowana jest w ramach projektu Theseus, mającego za cel opracowanie i przetestowanie bezzałogowych platform lądowych oraz, co ciekawe, także powietrznych, zdolnych do transportu ładunku pod kątem możliwości wykorzystania na przyszłym polu walki. Według komunikatu DE&S, łatwość dostaw od momentu zgłoszenia zapotrzebowania do przekazania ładunku odbiorcy ma być porównywalna z jakością pracy firm kurierskich (porównanie to nie wydaje się być w tym przypadku sarkazmem...). Powodzenie programu ma doprowadzić do zmniejszenia strat w ludziach, obecnie odpowiadających za dostawy uzbrojenia, paliwa czy żywności na pole walki za pomocą załogowych pojazdów transportowych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc