Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Departament Obrony zamawia trzecią fregatę typu Constellation

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił trzecią fregatę typu Constellation. Fot. Fincantieri Marinette Marine

16 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z Fincantieri Marinette Marine Corp. w sprawie zamówienia trzeciej fregaty typu Constellation – przyszłej USS Chesapeake (FFG-64).


Czerwcowa umowa ma wartość 537 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca sierpnia 2028 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie projektu, który w 51% będzie realizowany w stoczni Fincantieri Marinette Marine Corp. w Marinette w stanie Wisconsin. Jednocześnie jest to wykorzystanie kolejnej opcji umowy ramowej, która została zawarta pomiędzy powyższym podmiotem oraz Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych – w ramach I fazy programu FFG(X) obie strony zawarły (30 kwietnia 2020 roku) wieloletnią umowę na prototypową fregatę (przyszłą USS Constellation) oraz opcję na dziewięć kolejnych jednostek. Dotychczas zakontraktowano dwie: w maju 2021 roku zamówiono przyszłą USS Congress (FFG 63, dostawa do stycznia 2027 roku) oraz właśnie USS Chesapeake (FFG 64, dostawa do sierpnia 2028 roku).

Fregaty typu Constellation mają stanowić ważne uzupełnienie nawodnych sił eskortowych US Navy opartych na niszczycielach typu Arleigh Burke oraz wielozadaniowych LCS-ach typów Freedom i Independence. Bazują one konstrukcyjnie na włoskiej wersji fregat typu FREMM. Oczywiście w ramach adaptacji projektu wykorzystano możliwie jak najwięcej rozwiązań amerykańskich. Zgodnie z decyzjami Departamentu Marynarki Stanów Zjednoczonych, portem macierzystym dla pierwszych dwunastu ma być baza Everett w stanie Waszyngton. Oznacza to, że większość z nich będzie operować przede wszystkim na wodach Oceanu Spokojnego.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Departament Obrony zamawia trzecią fregatę typu Constellation”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc