Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Departament Obrony wznawia odbiory F-35

7 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Lockheed Martin poinformowały o osiągnięciu porozumienia, które otwiera drogę do wznowienia odbiorów wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-35 Lightning II.

Zawieszenie dostaw trwało od 28 marca i było związane ze sporem dotyczącym finansowania napraw samolotów, w których wystąpiły problemy z jakością prac montażowych na samolotach. Obie strony nie mogły dojść do porozumienia, kto powinien zapłacić za powyższe prace – obecnie wynik rozmów pozostaje tajemnicą. Według części danych, naprawy będzie musiało przejść około 200 egzemplarzy wszystkich wersji. Prace mają zostać zrealizowane w ciągu 24 miesięcy.

Porozumienie otwiera drogę do wznowienia pełnego tempa dostaw samolotów, które obecnie są eksploatowane na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz państw sojuszniczych. Pierwsze jednostki przezbrajane w F-35 stacjonują już bowiem we Włoszech, Izraelu oraz Japonii, a wkrótce dołączą do nich Brytyjczycy. Dodatkowo Amerykanie przebazowali część maszyn do Japonii, skąd na pokładzie okrętu USS Wasp F-35B należące do USMC zrealizowały pierwszą turę operacyjną na pokładzie jednostki lotniczej.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc