Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchomił fundusze na LPD 32

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchomił finansowanie budowy nowego okrętu desantowego doku typu San Antonio Flight II. Fot. HII

16 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem stoczniowym Huntington Ingalls Industries w sprawie zamówienia okrętu desantowego doku, który kryje się obecnie pod oznaczeniem LPD 32.


Czerwcowy kontrakt ma wartość 240 mln USD i zakłada uruchomienie procesu zamawiania komponentów przeznaczonych do budowy jednostki. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, całe zamówienie ma opiewać na kwotę 1,5 mld USD. I faza ma zostać zrealizowana do końca 2024 roku, do tego czasu można spodziewać się uruchamiania kolejnych transz funduszy przeznaczonych na budowę okrętu, która będzie realizowana w stoczni Huntington Ingalls Industries w Pascagouli w stanie Missisipi.

Przyszły LPD 32 będzie trzecim okrętem typu San Antonio Flight II. Docelowo US Navy ma otrzymać trzynaście tego typu jednostek – w styczniu bieżącego roku położono stępkę pod pierwszą z nich, przyszły USS Harrisburg (LPD 30). Dodatkowo, w kwietniu 2020 roku, podpisano umowę na budowę przyszłego USS Pittsburgh (LPD 31).

Flight II w stosunku do pierwowzoru będą różnić się ze względu na konieczność redukcji kosztów jednostkowych nowych okrętów. Chodzi tu m.in. o zastąpienie obu kompozytowych masztów wieżowych, w tym dziobowego zintegrowanego, typowymi trójpodporowymi, zmniejszenie o połowę wielkości pomieszczeń medycznych i szpitala, uproszczenie zestawu elektroniki, w tym zdolności do działania w charakterze okrętów dowodzenia, zmniejszenie hangaru lotniczego, rezygnację z dwóch z czterech silników głównych, zamianę dwudzielnych wrót doku pojedynczymi, czy redukcję liczby przewożonych żołnierzy. Projekt wykonało słynne biuro Gibbs & Cox, po uzyskaniu kontraktu w kwietniu 2018 roku. Mimo wspomnianych wyżej ograniczeń, nowe LPD serii Flight II będą wciąż cechowały się dużymi zdolnościami przewozowymi techniki i ludzi, stając się ważnym środkiem transportu dla Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Będą miały też zastosowanie w misjach humanitarnych i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc