Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchamia fundusze na kolejne okręty typu Virginia

Fot. HII

23 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z General Dynamics Electric Boat w Groton w stanie Connecticut w sprawie zapoczątkowania budowy dwóch kolejnych wielozadaniowych okrętów podwodnych z napędem jądrowym typu Virginia.

Majowy kontrakt ma wartość 1,1 mld USD i ma obowiązywać do września bieżącego roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Jak wskazuje komunikat, stocznia ma uruchomić zakupy podzespołów i komponentów, które mają być wykorzystane do budowy jednostek o numerach taktycznych SSN 812 oraz SSN 813. W obu przypadkach mowa o okrętach, które nie były uwzględnione w wieloletnim projekcie serii Block V (SSN 802 – SSN 811). Jak wskazuje komunikat partnera przemysłowego General Dynamics Electric Boat, koncernu stoczniowego Huntington Ingalls Industries, mowa o dwóch kolejnych jednostkach wersji Block V, które dotychczas nie były ujęte wieloletnią umową. Nie można wykluczyć, że może to być także przygotowywanie amerykańskich stoczni pod realizację spodziewanej umowy z Australią, która ma zakupić przynajmniej trzy wielozadaniowe okręty podwodne typu Virginia na własne potrzeby.

Obecnie US Navy eksploatuje 21 jednostek powyższego typu. W październiku do służby zostanie wcielony przyszły USS Hyman G. Rickover (SSN 795). Dwanaście kolejnych (Block IV oraz Block V) znajduje się różnych stadiach budowy.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc