Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych kontynuuje zakupy radarów AN/APG-83

Northrop Grumman dostary Departamentowi Obrony ostatnią partię stacji radiolokacyjnych AN/APG-83, które posłużą do modernizacji samolotów F-16C/D Fighting Falcon należących do Gwardii Narodowej. Fot. USAF

17 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Northrop Grumman w sprawie zamówienia kolejnej transzy stacji radiolokacyjnych AN/APG-83 SABR przeznaczonych do modernizacji wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon.

Grudniowa umowa opiewa na kwotę 190 mln USD i obejmuje dostawę 83 stacji radiolokacyjnych wraz z podstawowym zestawem części zamiennych. Zamówienie ma zostać zrealizowane do końca 2024 roku, a w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Zakup stacji jest realizowany na mocy wieloletniej umowy ramowej z 2019 roku, która łącznie zakłada dostawę do 372 AN/APG-83 SABR, które mogą kosztować do 1 mld USD. Biorąc pod uwagę wartość, najnowszy zakup jest ostatnim w ramach powyższego kontraktu.

Dostawy seryjnych stacji rozpoczęły się w 2020 roku. Nowe stacje radiolokacyjne trafiły na pokłady F-16C/D Fighting Falcon należących do Gwardii Narodowej stacjonujących w bazie lotniczej Andrews w stanie Maryland. Był to wynik potrzeb operacyjnych związanych ze wzmocnieniem potencjału obrony powietrznej kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu piloci latający na zmodernizowanych maszynach dysponują większą świadomością sytuacyjną, w porównaniu do dotychczasowych stacji radiolokacyjnych.

Dotychczas Northrop Grumman dostarczył klientom ponad 250 stacji radiolokacyjnych AN/APG-83 SABR, które służą do modernizacji wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-16 Fighting Falcon. Trafiły do m.in. Stanów Zjednoczonych, Tajwanu oraz Republiki Korei. W przyszłości powyższe stacje trafią także do Bahrajnu, Bułgarii, Słowacji, Maroka oraz Tajwanu – będą stanowić wyposażenie fabrycznie nowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 kupowanych przez te państwa. Dodatkowo stanowi element pakietu modernizacyjnego F-16V.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc