Zaloguj

Czwarty patrolowiec typu Gowind zwodowany

W stoczni Piriou odbyła się uroczystość formalnego wodowania czwartego patrolowca typu Gowind zamówionego przez Argentynę. Fot. Naval Group

21 września w stoczni Piriou w Concarneau we Francji odbyła się formalna uroczystość wodowania czwartego i jednocześnie ostatniego patrolowca typu Gowind budowanego na zamówienie Argentyny.

Dla przyszłego Contramirante Cordero (54) było to drugie wodowanie – w maju bieżącego roku jednostka została zwodowania w stoczni Naval Group w Lanester (okręg Lorient) i przeholowana do Concarneau w celu realizacji dalszego etapu prac wyposażeniowych. Obecnie Marynarka Wojenna Argentyny wykorzystuje pierwsze dwie jednostki i, jak wskazują przedstawiciele Naval Group, są one intensywnie eksploatowane na wodach południowego Oceanu Atlantyckiego.

Umowa na zakup czterech patrolowców typu Gowind (OPV 87) została zawarta w listopadzie 2018 roku. Na jej mocy Argentyńczycy przejęli używanego L’Adroit (zbudowany jako demonstrator technologii) oraz oczekują na dostawę trzech jednostek, w których wprowadzono zmiany zgodne z potrzebami użytkownika - m.in. wzmocnienia kadłuba. Umowa z Argentyną jest pierwszym sukcesem patrolowej wersji Gowindów, które dotychczas były zamawiane w odmianie korwety wielozadaniowej. Na ten krok zdecydowały się już Egipt, Malezja oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dodatkowo oferta Naval Group zwyciężyła w Rumunii, jednak cały czas kontrakt nie został podpisany. W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze informacje prasowe o możliwości anulowania wyników postępowania - część komentatorów sugeruje, że może to być pokłosie wydarzeń w Australii, gdzie rząd zakończył projekt zakupu dwunastu konwencjonalnych okrętów podwodnych Shortfin Barracuda, które miał dostarczyć właśnie Naval Group.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc