Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czwarty AW101 przebazowany do Polski

Fot. Leonardo

28 grudnia w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Lublinie wylądował wielozadaniowy śmigłowiec Leonardo AW101. Maszyna, o tymczasowej rejestracji ZR285, została przebazowana z Yeovil w Wielkiej Brytanii, gdzie mieści się linia montażu ostatecznego tego typu wiropłatów.

Przebazowanie jest związane z procesem realizacji umowy dotyczącej dostawy do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej czterech wielozadaniowych śmigłowców AW101 w konfiguracji ZOP/CSAR. Trzy z nich znajdują się już w macierzystej 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie – uroczystość zapoczątkowania odbioru ostatecznego miała miejsce 8 grudnia, a sama procedura miała zakończyć się do 17 grudnia.

Czwarty egzemplarz, po okresie pobytu w należących do Leonardo zakładach WSK PZL Świdnik S.A., także trafi do Darłowa. Tym samym do finału zbliża się realizacja umowy z kwietnia 2019 roku.

Cała czwórka ma zapoczątkować proces zastępowania w Brygadzie Lotnictwa MW śmigłowców Mi-14PŁ oraz Mi-14PŁ/R. Jednocześnie są pierwszymi, fabrycznie nowymi, wiropłatami, które trafiają do lotnictwa morskiego od ponad dwudziestu lat. Obecnie otwartym pozostaje pytanie o kontynuację zakupów – docelowe zapotrzebowanie BLMW na tego typu śmigłowce może obejmować od czterech do sześciu dodatkowych maszyn. Ich uzupełnieniem ma być niewielka liczba (od czterech do ośmiu) wielozadaniowych śmigłowców pokładowych, które mają zostać zakupione w ramach programu Kondor. W strukturze BLMW będą następcami dla obecnie używanych Kaman SH-2G Super Seasprite i jednocześnie staną się lotniczym komponentem fregat Miecznik.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc