Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czeskie czołgi Leopard 2A4 w komplecie

Niemcy dostarczyły Czechom ostatni spośród 14 czołgów Leopard 2A4. Fot. AČR

21 listopada Siły Zbrojne Republiki Czeskiej (Armáda České republiky) poinformowały na portalu X (dawn. Twitter), że ostatni czołg podstawowy Leopard 2A4 przekazany przez Republikę Federalną Niemiec dotarł do Czech.

Samo przybycie wozu, jak poinformował tego samego dnia pierwszy wiceminister obrony František Šulc, miało nastąpić kilka dni wcześniej. Tym samym 73. batalion czołgów z  Práslavic, wchodzący w skład 7. Brygady Zmechanizowanej z dowództwem w Hranicach, dysponuje już kompletem 14 czołgów Leopard 2A4 (jedna kompania), ma również czołgi T-72M4CZ (etatowo 30) i, być może, pojedynczymi T-72M1 do szkolenia rezerwistów. Spośród planowanego do przekazania przez władze w Berlinie sprzętu brakuje jeszcze wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel, który trafić ma do nowego użytkownika w przyszłym roku.

Czołgi te trafiły do Czech w ramach niemieckiego programu Ringtausch (wymiana okrężna, pierścień pomocy), w którym Republika Federalna Niemiec przekazuje własne, wycofane ze służby uzbrojenie państwom, które wysyłają broń z własnych zasobów Ukrainie. Leopardy 2A4 trafiły do Czech w zamian za czeskie T-72M1 (Republika Czeska przekazała Ukrainie 62 czołgi) i inną pomoc wojskową. Oprócz czołgów i wzt, pakiet wsparcia obejmuje też początkowy pakiet części zamiennych, amunicji, trzyletnie wsparcie serwisowe i szkolenie czeskich żołnierzy.

Šulc zapewnił, że Leopardy 2A4 nie są ostatnim słowem, jeśli chodzi o nowe (czy też raczej „nowe”, bowiem eks-niemieckie wozy mają najprawdopodobniej ok. 35 lat) czołgi. Pozyskanie Leopardów 2A4 miało doprowadzić, jego zdaniem, do „rozwinięcia się współpracy nie tylko z Niemcami, ale także na przykład z Austrią”. Czeski wiceminister obrony stwierdził, że „jeden czołg był w stanie dosłownie wynieść nasze wzajemne relacje na nowy poziom, w ciągu półtora roku posunęliśmy się dalej niż przez ostatnie dziesięciolecia”. Podkreślił również, że rządy w Pradze i Berlinie prowadzą obecnie negocjacje w sprawie przyłączenia się Pragi do zakupu Leopardów 2A8. Republika Czeska zamierza zakupić nawet  77 czołgów i pojazdów towarzyszących na podwoziu Leoparda 2 (wzt BPz 3, czołg saperski Pionierpanzer 3 Kodiak, most szturmowy Leguan, czołg nauki jazdy), z czego prawdopodobnie ok. 58÷60 (sprzęt dwóch batalionów) reprezentowałoby wariant bojowy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc