Zaloguj

Czescy czołgiści szkolą się na Leopardach 2A4

Czescy czołgiści niebawem rozpoczną szkolenie na Leopardach 2A4. Fot. 1GNC Munster

17 października Siły Zbrojne Republiki Czeskiej (Armáda České republiky) poinformowały o rozpoczęciu szkolenia czeskich czołgistów, którzy wkrótce przejmą, przekazane przez Niemcy w ramach mechanizmu Ringtausch, wozy Leopardy 2.

Żołnierze z 73. batalionu czołgów z Přáslavic (wchodzi on w skład 7. Brygady Zmechanizowanej) mieli tego dnia pojechać na szkolenie do Niemiec do centrum szkolenia Panzertruppenschule, wykorzystującej poligon Truppenübungsplatz Munster w Dolnej Saksonii. Skromna na razie grupa liczy osiem osób, które na przestrzeni najbliższego miesiąca „nauczą się nie tylko jeździć, ale także opiekować się tym kociakiem”, jak głosi komunikat. Nie podano niestety, czy mowa o np. dwóch kompletnych załogach, czy też o ośmiu mechanikach-kierowcach, choć wcześniejsze komunikaty sugerowały wysłanie właśnie ośmiu kierowców (w Niemczech szkolenie przejdzie łącznie 16 mechaników-kierowców, zaś pozostali żołnierze przejdą szkolenie w Czechach).

Republika Czeska jest w trakcie pozyskiwania 14 czołgów Leopard 2A4 z zasobów koncernu Rheinmetall AG (są to czołgi eks-niemieckie i eks-szwajcarkie) oraz jednego wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel z tego samego źródła. Pojazdy wraz z pakietem szkolno-logistycznym mają wartość niecałych 4 mld CZK (ok. 790 mln PLN), przy czym finansowanie zapewnia Federalne Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec. Wozy te trafią więc do Czech w ramach mechanizmu Ringtausch, w zamian za ciężkie uzbrojenie przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy. Pojazdy te uzupełnią obecnie używane przez czeskich czołgistów T-72M4CZ, przynajmniej do czasu, kiedy Praga pozyska nowe czołgi w ich zastępstwo. Niewykluczone, że będą to Leopardy 2A7.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc