Zaloguj

Czarna seria kanadyjskiego lotnictwa wojskowego trwa

17 maja, tuż po starcie z lotniska Kamloops Airport w Kolumbii Brytyjskiej doszło do katastrofy odrzutowego samolotu szkolno-treningowego Canadair CT-114 Tutor należącego do zespołu akrobacyjnego kanadyjskich sił powietrznych Snowbirds.


Według dostępnych informacji, samolot tuż po starcie zaczął wykonywać akrobacje nad terenem zabudowanym, po czym maszyna zaczęła spadać. Na pokładzie znajdowały się dwie osoby, obie katapultowały się - jedna z nich odniósł obrażenia, a druga (kapitan Jennifer Casey, będąca oficerem prasowym zespołu) poniosła śmierć. Samolot spadł w obszarze zabudowanym, na szczęście (pomimo zniszczeń zabudowy oraz pożaru) nikt nie ucierpiał.

Samoloty zespołu Snowbirds miały wykonać przelot w ugrupowaniu nad obszarami miejskimi w Kolumbii Brytyjskiej. W ciągu ostatnich tygodni Kanadyjczycy oraz Amerykanie wykonują liczne przeloty tego typu, których celem jest uhonorowanie pracowników służb ratowniczych i zdrowia, który wykonują zadania związane z walką z pandemią SARS-Cov-2.

Dla zespołu Snowbirds to druga strata samolotu CT-114 Tutor w krótkim okresie czasu – 13 października 2019 roku usterka techniczna była przyczyną utraty maszyny w pobliżu Atlanty w Stanach Zjednoczonych. Wówczas obyło się bez ofiar śmiertelnych. Samoloty Canadair CT-114 Tutor zostały już wycofane z procesu szkolenia pilotów, gdzie zostały zastąpione przez turbośmigłowe Beechcraft T-6 Harvard II (noszą lokalne oznaczenie CT-156) oraz odrzutowe BAE Systems Hawk Mk.115 (CT-155).

W ciągu ostatnich tygodniach to druga katastrofa w kanadyjskim lotnictwie wojskowym. 29 kwietnia do Morza Jońskiego spadł wielozadaniowy śmigłowiec pokładowy CH-148 Cyclone - zginęło sześć osób znajdujących się na jego pokładzie.

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Kanady
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc