Zaloguj

Czarna seria amerykańskiego lotnictwa przeciwpożarowego

Rosnąca liczba pożarów, która wybuchła w ostatnich dniach w zachodniej części Stanów Zjednoczonych spowodowała zwiększenie tempa działań lotnictwa przeciwpożarowego, w tym firm świadczących tego typu usługi na rynku komercyjnym. W ciągu tygodnia doszło do dwóch katastrof z udziałem śmigłowców. 

19 sierpnia w pobliżu lotniska New Coalinga Municipal Airport w Kalifornii doszło do katastrofy śmigłowca Bell UH-1H Iroquois należącego do firmy Guardian Helicopters Inc.. Na pokładzie znajdował się jedynie pilot, którego ciało znaleziono we wraku wiropłata. Maszyna (o rejestracji N711GH) wspierała strażaków walczących z ogniem w pobliżu miasta Coalinga. 24 sierpnia w rejonie miasta Oregon City w Oregonie doszło do katastrofy śmigłowca Kaman K-1200 K-Max, w której zginął także pilot. Właścicielem maszyny (o rejestracji N314) była firma Central Copters Inc., a zadaniem było wsparcie strażaków w walce z pożarem w rejonie rzeki White. W obu przypadkach śledztwa dotyczące ustalenia przyczyn prowadzi amerykańska agencja FAA. 

Także 24 sierpnia doszło do awaryjnego lądowania śmigłowca Bell 205A, należącego do firmy HeliQwest International. Maszyna, uczestnicząca w akcji przeciwpożarowej w rejonie miasta La Verne w Kalifornii, doznała rozwarstwienia łopat śmigła ogonowego. Pilot zdołał uziemić wiropłat, który odniósł uszkodzenia. Pilot nie odniósł obrażeń. 

W Stanach Zjednoczonych istnieje spory rynek usług śmigłowców, które są wykonują zadania na rzecz służb przeciwpożarowych. W wielu przypadkach są to stare maszyny pochodzące z nadwyżek sprzętowych amerykańskich sił zbrojnych, które po remontach i przebudowie służą dalej na rzecz klientów cywilnych. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Alexandre Fazan
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc