Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Cywilny certyfikat dla KC-390

23 października Embraer poinformował o przyznaniu przez Agência Nacional de Aviação Civil certyfikatu dla wielozadaniowego samolotu transportowego KC-390. Powyższy krok otwiera drogę do certyfikacji wojskowej i osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej w 2019 roku.

Program KC-390 to największy projekt rozwoju samolotu podjęty w Brazylii. Konstrukcja powstaje na zlecenie Ministerstwa Obrony Brazylii, jednak od samego początku budzi zainteresowanie klientów eksportowych. Wstępne deklaracje zakupu spowodowały, że Embraer nawiązał współpracę przemysłową z partnerami zagranicznymi, m.in. Republiki Czeskiej.

Proces badawczo-rozwojowy oraz certyfikacyjny prowadzono z wykorzystaniem dwóch egzemplarzy prototypowych. Jeden z nich uległ jednak poważnym uszkodzeniom w wypadku, który miał miejsce w maju bieżącego roku. Z tego też powodu do wysiłek rozwojowy zostanie wsparty przez pierwszy egzemplarz seryjny, który został oblatany w ostatnich dniach.

Tylko dla brazylijskiego lotnictwa ma powstać 28 maszyn seryjnych, które pozwolą na zastąpienie floty C-130H Hercules. Dodatkowo prowadzone są ostatnie negocjacje z Portugalią, która może stać się pierwszym klientem eksportowym – Lizbona chce kupić pięć maszyn z opcją na szóstą. Dodatkowo pojawiło się zainteresowanie ze strony rynku cywilnego, pierwszym potencjalnym klientem jest firma leasingowa SkyTech.

(ŁP) Foto: Embraer
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc