Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Cypr kupił Iron Dome?

Według greckich mediów, Cypr kupił izraelski system obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Fot. Ministerstwo Obrony Izraela.

19 sierpnia w greckich mediach opublikowano informację, że Republika Cypryjska zakupiła w Izraelu system obrony przeciwrakietowej Iron Dome.

Greckie media opisują tę domniemaną transakcję jako „sprzedaż broni sojusznikowi”, co ma być nawiązaniem do trudnych stosunków Ankary zarówno z Nikozją, jak i z Tel Awiwem. Ministerstwo Obrony Republiki Cypryjskiej miało „rozpocząć wdrażanie decyzji rządu o zakupie”, a stosowne umowy międzyrządowe miały już zostać podpisane. Izrael na razie nie potwierdza tych doniesień, powściągliwe są również izraelskie media i producent Iron Dome, izraelska firma Rafael Advenced Defense Systems. Brak jest również informacji na temat skali zakupu, jego wartości czy terminów potencjalnych dostaw. Wiadomo jednak, że od marca br. przedstawiciele cypryjskiego resortu obrony i Cypryjskiej Gwardii Narodowej kilkakrotnie gościli w Izraelu i mieli okazję zapoznać się m.in. z systemem Iron Dome (np. gen. dyw. Demokritos Zervakis, szef Sztabu Gwardii Narodowej). W ostatnim czasie prowadzono np. rozmowy na temat współpracy dwustronnej na linii Jerozolima‒Nikozja, jak również trójstronnej (z uwzględnieniem Aten). Według izraelskich mediów, rozmowy na temat potencjalnego zakupu prowadzono co najmniej od początku 2021 r.

Zakup, o ile faktycznie doszedł do skutku, jest odpowiedzią na rosnącą potęgę turecką, którą Ankara stara się wykorzystywać m.in. do nacisku na obydwa państwa greckie, co prowadzi do częstych incydentów.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc