Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Ćwiczenia wojskowe na terenie Zachodniej Białorusi

16 sierpnia Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi zapowiedziało przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych w zachodniej części kraju w dniach 17-20 sierpnia. Nagle zorganizowane ćwiczenia, według prezydenta Aleksandra Łukaszenki (który tydzień wcześniej został wybrany większością 80% głosów na kolejną kadencję, choć wiele państw uznało wybory za nieważne z powodu podejrzenia fałszerstwa) miały stanowić przeciwwagę dla zbrojnej demonstracji siły państw NATO, jaka jego zdaniem miała miejsce w tym czasie w pobliżu białoruskich granic.

21 sierpnia ćwiczenia zostały oficjalnie przedłużone, a odbywają się będą m.in. na poligonach Hoża, Obuz Lesnowski i Niemen. Obszar ćwiczeń znajduje się więc w obwodzie grodzieńskim, na zachodzie kraju. Potrwają co najmniej do końca miesiąca. W ćwiczeniach biorą udział pododdziały wchodzące w skład m.in.: 103. Brygady Powietrznodesantowej, 6. i 11. brygad zmechanizowanych oraz artyleria rakietowa, jednostki obrony przeciwlotniczej i lotnictwo (m.in. jednostki wyposażone w samoloty An-26, Jak-130, Su-30SM).

Dotychczas podczas ćwiczeń realizowano różne zadania, m.in.: z zakresu obrony przeciwlotniczej, nocnych przemarszów czy forsowania przeszkód wodnych (rzeki Niemen). Brak na razie informacji, jakie scenariusze ćwiczeń będą realizowane w przyszłym tygodniu, ani czy planowane jest kolejne przedłużenie ćwiczeń lub ich rozszerzenie na inne poligony oraz na inne jednostki Sił Zbrojnych Republiki Białorusi.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: MO Białorusi
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc