Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

CV90 dostarczone Siłom Zbrojnym Królestwa Norwegii

Norweska armia odebrała pierwsze cztery CV90 w wersji wsparcia inżynieryjnego. Fot. BAE Systems

20 maja koncern BAE Systems poinformował o dostarczeniu Siłom Zbrojnym Królestwa Norwegii pierwszych czterech pojazdów opancerzonych CV90 w wariancie inżynieryjnym. Przekazanie wozów odbyło się  Levanger w Norwegii w zakładzie należącym do lokalnego partnera BAE Systems, firmy Ritek AS.

Są to pierwsze z 20 pojazdów zamówionych w lutym 2021 r. na mocy umowy między BAE Systems a norweską Agencją ds. Materiałów Obronnych (Forsvarsmateriell). Umowa miała wartość ekwiwalentną 50 mln USD. Jej realizacja doprowadzi do zwiększenia liczby norweskich CV90 do 164 sztuk.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Królestwa Norwegii Bent Joacim Bentzen podkreślił, że „podczas produkcji tych pojazdów dla rządu ważne było wsparcie miejsc pracy w Norwegii”. Miało być to możliwe dzięki „sprawnej i dobrze funkcjonującej współpracy między Siłami Zbrojnymi, Ritek i BAE Systems”. Z kolei Gro Jære, dyrektor Forsvarsmateriell, powiedział, że realizacja kontraktu „jest przykładem tego, jak można osiągnąć szybkie dostawy dzięki dobrze funkcjonującej współpracy”.

Równocześnie z przekazaniem pojazdów ogłoszono zakończenie prac związanych z budową nowej hali montażowej w zakładzie firmy Ritek AS, w której realizowane będą prace związane z wozami rodziny CV90. Ritek AS odgrywa główną rolę w negocjacjach z rządem, organizacji produkcji, montażu końcowym oraz w integracji urządzeń specjalistycznych. Odpowiada też za koordynację projektu i współpracę między BAE Systems a ok. 20 norweskimi poddostawcami.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc