Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co dalej z zakupem BWP Borsuk i kondycją HSW S.A.?

Fot. PGZ S.A.

11 stycznia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelacją dotyczącą kondycji finansowej oraz przyszłości Huty Stalowa Wola S.A.. Dodatkowo powyższy dokument dotyczy zakupu i produkcji BWP Borsuk.

Autorem interpelacji jest Andrzej Tomasz Zapałowski (Klub Poselski Konfederacja). W dokumencie przesłanym do resortu obrony czytamy - Tuż przed wyborami PiS wydał oświadczenie, iż HSW została „dokapitalizowana” (otrzymała dotację na inwestycje w wysokości 600 mln zł). W ramach tych inwestycji został odkupiony od Chińczyków dawny zakład produkcji cywilnej – od LiuGong Dressta Machinery, gdzie odkupiono hale M16 i Z2. Całość dokapitalizowania HSW miała wynieść 1,8 mld zł. Przejęcie pracowników nastąpiło tydzień przed wyborami. Już po wyborach Agencja Uzbrojenia podpisała zamówienie na dostawy koreańskich haubic K9, blokując tym samym środki, które mogły zostać skierowane na kontrakt z HSW. Jednocześnie HSW, jak się okazało, przejęła niemal 600 pracowników bez żadnego wyposażenia. Istnieje ryzyko, że HSW w ciągu kilku najbliższych lat z nowoczesnego, przynoszącego zyski zakładu zbrojeniowego zmieni się w upadającego trupa, przy którym Bumar będzie wzorem gospodarności.

Dlatego chciałbym zainteresować Pana Ministra sytuacją tej krytycznej dla naszej obronności fabryki.

Proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jak wyglądał stosunek przychodów ze sprzedaży do kosztów osobowych w HSW w ciągu ostatnich 4 lat?
  2. O ile wzrosną koszty osobowe w wyniku przejęcia upadających zakładów LiuGong i czy przy obecnych zamówieniach HSW może generować zyski?
  3. Ile dokapitalizowania przekazano już HSW, a jakie są potrzeby, by przekształcić i dostosować puste hale do produkcji zbrojeniowej?
  4. Jaka była właściwie forma prawna dokapitalizowania HSW? Czy HSW nie grozi ze strony UE oskarżenie o „niedozwoloną pomoc publiczną” wiążące się z koniecznością zwrotu tych funduszy (w ten sposób zniszczono polskie stocznie)?
  5. Jakie działania zamierzają podjąć nowi ministrowie aktywów państwowych i obrony narodowej, by nie dopuścić do zniszczenia HSW?
  6. Kiedy ruszy produkcja bojowego wozu piechoty Borsuk? Produkcja BWP miała ruszyć w HSW „lada moment”, choć nie ma zamówionej nawet serii przedprodukcyjnej, która po przekazaniu wojsku posłużyłaby do badań eksploatacyjnych i dała podstawy do zamówień wielkoseryjnych.

Przypomnijmy, umowa ramowa dotycząca produkcji i dostaw niemal 1400 bojowych wozów piechoty Borsuk i pojazdów specjalistycznych na bazie uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej dla Sił Zbrojnych RP została podpisana 28 lutego 2023 roku. Wówczas nie wskazano o terminach dostaw. Docelowo ma zastąpić obecnie używane w Wojsku Polskim, całkowicie przestarzałe bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz inne pojazdy wywodzące się z ZSRS. Dotychczas Huta Stalowa Wola S.A. uzyskała zamówienia i wyprodukowała sześć egzemplarzy. Żaden z nich nie został dostarczony do Wojska Polskiego.

HSW S.A. realizuje projekty obejmujące produkcję i sukcesywne dostawy m.in. armatohaubic Krab, moździerzy samobieżnych Rak, pojazdów wsparcia dla systemów artyleryjskich, integracji wyrzutni K239 z podwoziami kołowymi, zdalnie sterowane systemy wieżowe ZSSW-30, pojazdy logistyczne, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K. Dodatkowo producent jest zaangażowany w inne programy jako jeden z kluczowych podwykonawców.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc