Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Co dalej z zakupami śmigłowców dla Policji?

9 kwietnia Wydział Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych Komendy Głównej Policji poinformował o otwarciu ofert w przetargu na zakup trzech lekkich śmigłowców wielozadaniowych, który uruchomiono pod koniec zeszłego roku.

Ostatecznie jedynym podmiotem, który złożył ofertę był Heli Invest Sp. z o.o. Sp.K., który reprezentuje na krajowym rynku koncern Airbus, mający w swojej ofercie kilka typów jednosilnikowych śmigłowców oferowanych służbom porządku publicznego. Co ciekawe, ze składania ofert ostatecznych zrezygnowali dwaj inni, potencjalni, oferenci – WSK PZL Świdnik S.A. oraz Bell Helicopter Textron Inc.

Policja przewidziała na program wydanie kwoty 53 mln złotych brutto, jednak oferta jedynego oferenta opiewa na kwotę 77,2 mln złotych brutto. W powyższym przypadku ostateczna decyzja zależy od zamawiającego, który może przyjąć ofertę i podwyższyć budżet projektu.

Obok zakupu trzech lekkich śmigłowców wielozadaniowych, jak się okazuje, Policja przygotowuje się do pozyskania średnich S-70i/UH-60 Black Hawk. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarło Radio Zet, mowa o dwóch maszynach – obecnie oczekujemy na komentarz ze strony Zespołu Prasowego Komendy Głównej Policji.

(ŁP) Foto: Airbus Helicopters
reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Co dalej z zakupami śmigłowców dla Policji?”

  1. Wprawdzie od kwietnia 2018 r, zaistniały nowe fakty ,ale nie wpłynęły one na zasadniczą zmianę obrazu heli zaplecza naszej Policji, a właściwie dalej go skomplikowały!... Odpowiedź na pytanie dlaczego jedynie Heli Invest złożył wówczas przedmiotową ofertę, wydaje się prosta... Otóż nasza Policja eksploatuje (a właściwiej posiada) sprzęt wszystkich innych producentów, cierpiąc brak tylko tego od Airbusa. Pojawiła się okazja, żeby zmienić ten stan rzeczy i jak widać byli "dobrej myśli". Planowali mieć wszystkie!?... nieważne że max po 4 sztuki; To imponujący marsz na rekord Świata:-)
    A może w miejsce najstarszych Mi 8 i mniejszych 2jek, w tym 3 szt. zmodernizowanych do PZL Kania (tak "wartościowych" ,że z przyczyn eksploatacyjnych zmagazynowanych i odstawionych "na kołki" ,gdzie doskonale niszczeją) ,a także nielicznych używanych z powodzeniem Sokołów ,czy rozmaicie odosobnionych wyrobów Textrona, oraz pozyskanych ostatnio "przewymiarowanych BH"... ,zrezygnować z tej "sprzętowej mozaiki" dokonując czegoś na kształt "odwróconego transferu sprzętowego" jaki na przełomie wieków zrealizowano między MSWiA i MONem (przyp. przesunięto Mi-8 NJW z Resortu Spraw Wewnętrznych do WueLu)... ,tym razem w odwrotnym kierunku!. Gdyby racjonalizować zasoby Policji ,posiadającej aktualnie blisko dziesięć różnych typów sprzętu lotniczego(!) i postawić na nieliczne, z powodzeniem eksploatowane W-3WA w połączeniu z ich gruntownym przeglądem i wyborem tych, jakie najlepiej rokują w perspektywie dedykowanej modernizacji w/w śmigieł na potrzeby wszystkich Służb Cywilnych - PP, SARu, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i gdzie tam jeszcze planowane są, bądź już realizowane zakupy... Może właściwiej byłoby oprzeć flotę naszej Policji na Sokołach W-3 WA, poddanych przeglądom weryfikacyjnym i dedykowanej modernizacji na potrzeby w/w Służb Państwowych?...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc