Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Co dalej z umową na system Rosomak BMS?

MON odpowiedział na kolejną poselską interpelację dotyczącą kwestii zakupu systemu zarządzania walką szczebla batalionu. Fot. Łukasz Pacholski

9 września na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą zakupu systemu zarządzania walką szczebla batalionu BMS Rosomak.


Powyższa odpowiedź to wynik, kolejnej, poselskiej interpelacji dotyczącej powyższego programu, który został zapoczątkowany przez Inspektorat Uzbrojenia w październiku 2016 roku. Wówczas ogłoszono postępowanie dotyczące zakupu systemu BMS dla pięciu batalionów piechoty zmotoryzowanej – docelowo umowa miałaby objąć instalację systemu na około 4000 platformach bojowych. Jedynym podmiotem, który zgłosił się do postępowania zostało konsorcjum składające się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Łączności Nr 2 S.A., Rosomak S.A. oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

W odpowiedzi wiceministra Wojciecha Skurkiewicza czytamy, uprzejmie wyjaśniam, że realizacja zadania dotyczącego pozyskania systemu zarządzania walką szczebla batalionu (SZWSB), w oparciu o rozwiązanie pod nazwą ROSOMAK BMS, przedstawione przez konsorcjum polskich podmiotów przemysłu obronnego, którego liderem jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., znajduje się na końcowym etapie analizy warunków przedstawionych przez wykonawcę pod kątem funkcjonalnym i ekonomicznym. Jednocześnie informuję, że zgodnie z założeniami Sił Zbrojnych RP wprowadzony system zarządzania walką szczebla batalionu dla pododdziałów zmotoryzowanych powinien umożliwiać wymianę informacji z pozostałymi rozwiązaniami przyjętymi dla innych komponentów wchodzących w skład Wojsk Lądowych.

W grudniu 2021 roku Wojciech Skurkiewicz, w podpowiedzi na poselską interpelację grupy posłów Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, napisał z kolei, że realizacja zadania dotyczącego pozyskania systemu zarządzania walką szczebla batalionu (SZWSB) w ramach programu ROSOMAK BMS, znajduje się na końcowym etapie negocjacji z wykonawcą – konsorcjum polskich podmiotów przemysłu obronnego, którego liderem jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Harmonogram dostaw komponentów, działających w środowisku SZWSB ROSOMAK BMS, do pododdziałów piechoty zmotoryzowanej, zostanie określony w umowie.

Przypomnijmy, w przeszłości zainteresowanie udziałem w programie wyrażały czołowe podmioty polskiego sektora obronnego specjalizujące się w systemach zarządzania walką – Grupa WB oraz TELDAT Sp. z o.o. sp.k., które ostatecznie nie biorą udziału w realizowanej od 2016 roku próbie zakupu systemu BMS.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc