Zaloguj

Co dalej z serwisem systemów obrony przeciwlotniczej?

12. WOG unieważnił postępowanie w sprawie podpisania umowy serwisowej na wsparcie eksploatacji m.in. systemu S-200C Wega. Fot. Andrzej Kiński

16 marca 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu poinformował o unieważnieniu procesu wyboru usługodawcy, który miał realizować usługę serwisu systemów obrony przeciwlotniczej kilku typów znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego.

W jego ramach 12. WOG negocjował z nieujawnionym podmiotem krajowego przemysłu obronnego wieloletnią umowę na usługę serwisu przeciwlotniczych zestawów rakietowych S-200C Wega, 2K12 Kub oraz 9K33 Osa. Prace miały być realizowane w latach 2021-23, a cała procedura realizowana była poprzez negocjacje z wybranym oferentem. Ten krok był motywowany faktem ochrony praw wyłącznych. Nie da się ukryć, że jedyną firmą dysponującą kompetencjami oraz prawami intelektualnymi do serwisowania powyższych systemów są Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu.

Formalnym powodem unieważnienia procedury było odrzucenie oferty złożonej przez jedynego wykonawcę.

Obecnie w Wojsku Polskim jest eksploatowany jeden dywizjon systemu S-200C Wega (zmodernizowany siłami WZU S.A. oraz WAT w latach 1999-2001), 64 zestawy 9K33 Osa (systematycznie poddawane modernizacji w WZU S.A.) oraz około 20 wyrzutni 2K12M Kub. Te ostatnie mają zostać wycofane z eksploatacji i zastąpione w ciągu najbliższych lat przez system Narew.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc