Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Co dalej z norweskimi F-16 Fighting Falcon?

Ministerstwo Obrony Norwegii uruchomiło proces przywrócenia do służby dwóch samolotów F-16 Fighting Falcon, a do końca roku prace mogą objąć kolejne trzy egzemplarze. Fot. Siły Powietrzne Norwegii

26 marca Forsvarsmateriell (norweska Agencja Zaopatrzenia Materiałowego) poinformowała o podpisaniu umowy z Kongsberg Aviation Maintenance Services w sprawie realizacji usługi przywrócenia do sprawności technicznej ograniczonej liczby wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon znajdujących się w zasobach Królewskich Sił Powietrznych Norwegii.

Wstępna umowa obejmuje dwa samoloty znajdujące się w konserwacji długoterminowej z opcją na trzy kolejne. Mają one być przygotowane do lotów do końca tego roku. Powodem tego posunięcia jest przygotowanie maszyn do ewentualnej sprzedaży. Wśród potencjalnych odbiorców można wymienić firmy świadczące usługi szkolenia w Stanach Zjednoczonych (m.in. Top Aces zakupiła partię używanych F-16A/B w Izraelu) bądź siły zbrojne nieokreślonego państwa (m.in. w ostatnich latach Norwegowie oferowali swoje F-16 Chorwacji). Ponadto może to także być element państwowego wsparcia dla powyższej firmy – po wycofaniu ze służby w Siłach Powietrznych Norwegii zakłady remontowe KAMS w Kjeller w pobliżu Oslo pozostaną bez pracy. Ze względów infrastrukturalnych nie będą tam prowadzone prace przy Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Norwegia była jednym z czterech pierwszych europejskich użytkowników F-16A/B. W latach 1980-1989 dostawy objęły 74 samoloty. Spośród nich w eksploatacji znajduje się około 52 egzemplarzy, które mają zostać wycofane z linii w ciągu najbliższych lat. Zostaną zastąpione przez F-35A (52 sztuki).

Procedura związana z możliwością sprzedaży F-16AM/BM Fighting Falcon nie jest niczym nowym dla Norwegów. W ostatnich latach Forsvarsmateriell sprzedała m.in. wielozadaniowe samoloty transportowe Lockheed Martin C-130H Hercules (trafiły do prywatnej firmy Coulson Aviation, która specjalizuje się w zwalczaniu pożarów).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc