Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ciężarówki Tatry dla Sił Zbrojnych Królestwa Niderlandów

Siły Zbrojne Królestwa Niderlandów eksploatują już ciężarówki Tatry, wkrótce dołączy do nich sześć kolejnych aut rodziny Phoenix. Fot. Tatra Netherlands

28 maja opublikowano oficjalną informacja, że Tatra Netherlands i Van Bouwel Sales&Service z Kapellen (Belgia)  oficjalny importer czeskich ciężarówek do Holandii –  otrzymali kontrakt na dostawę sześciu samochodów Tatra w zmilitaryzowanych odmianach cywilnej rodziny Phoenix do Sił Zbrojnych Królestwa Niderlandów.

Ich kompletacja obejmuje silniki DAF Paccar MX-11 lub MX-13, kabiny z serii DAF CF i skrzynie biegów ZF. Dwa auta będą czteroosiowe, w układzie 8×8 i trafią one do Żandarmerii (Koninklijke Marechaussee). Cztery pozostałe będą trzyosiowe, w układzie napędowym 6×6, a odbierze je Ministerstwo Obrony.

Dwie ciężarówki Phoenix dla Koninklijke Marechaussee cechować się będą dopuszczalną technicznie masą całkowitą 43 000 kg. Otrzymają długą kabinę z przednią osłoną rurową,  silnik o mocy 355 kW/483 KM, współpracujący ze zautomatyzowaną, 16-biegową skrzynią przekładniową ZF oraz skrzynią rozdzielczą Tatra z biegami szosowym i terenowym. Osie trzecia i czwarta będą miały zwiększony rozstaw, a czwartej będą skręcane przeciwbieżnie w stosunku do kierowanych kół dwóch osi pierwszych, dla poprawy manewrowości, w tym redukcji promienia skrętu Tatry bedą wyposażone w zakabinowy żuraw załadunkowy ze składanymi ramionami Atlas Atlas AK 172.3 E A3 (udźwig 1,47 t  przy maksymalnym wysięgu ramienia 10,2 m) i hakowy system załadunkowy do kontenerów Hyva Titan. Samochody wyposażone będą w system regulacji ciśnienia w oponach z czterema zaprogramowanymi wstępnie ustawieniami. Obydwie czteroosiowe Tatry będą mogły przewozić ładunki niebezpieczne i służyć głównie do transportu po drogach oraz w terenie ładunków i wyposażenia. Phoenixy 8×8 mają też być wykorzystywane do wspomagania utrzymania porządku publicznego w sytuacjach awaryjnych bądź ewakuacji pojazdów unieruchomionych.

Cztery ciężarówki dla Ministerstwa Obrony Królestwa Niderlandów to z kolei trzyosiowe  Phoenixy PR3333 6×6. Charakteryzują je długa kabina z przednią osłoną rurową, silnik Euro 6 o mocy 355 kW/483 KM i dopuszczalna masa całkowita 33 000 kg. Będą miały zwiększony rozstaw osi tylnych, a tylna oś będzie kierowana przeciwbieżnie w zależności od prędkości, co zapewnia większą zwrotność. Także przyczepa łączona z Tatrami ma kierowaną ostatnią oś, co umożliwia manewrowanie nawet w bardzo ciasnych przejazdach i na ograniczonej powierzchni.

Generalnie odmiany 6×6 przeznaczono do zadań logistycznych, w tym transportu 20-stopowych, standardowych kontenerów morskich i znormalizowanych platform. Pomocny będzie w tym hakowy system załadunkowy, mogący również obsługiwać dwuosiową przyczepę.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Ciężarówki Tatry dla Sił Zbrojnych Królestwa Niderlandów”

  1. Tatra dostarcza również swoje produkty innym armiom zachodnioeuropejskim. Oprócz wspomnianych w artykule Holandii dostarczyła podwozie haubicy samobieżnej Ceasar, która została zakupiona przez armię duńską i niedawno wygrała przetarg armii belgijskiej na dostawę kilkuset ciężarówek we współpracy z DAF. Tatra dostarczy podwozia i opancerzone kabiny, DAF dostarczy silniki, standardowe (nieopancerzone) kabiny oraz zapewni końcowy montaż w swojej belgijskiej fabryce.

  2. Będą mogli zasłonić tymi dużymi ciężarówkami widoki takie jak były w Srebrenicy i udawać że nic nie było. Chwała dzielnym siłom zbrojnym Niderlandów.

  3. Phoenix będzie zmontowany w Czechach, a nie w Belgii czy Holandii - ma tylko belgijskie kabiny i holenderskie silniki.. reszta to marketing

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc