Zaloguj

Chrzest USS Oregon

5 października w stoczni General Dynamics Electric Boat w Groton odbyła się uroczystość chrztu wielozadaniowego okrętu podwodnego USS Oregon, dwudziestego przedstawiciela typu Virginia budowanego dla US Navy.

Kontrakt na budowę okrętu został zawarty w kwietniu 2014 roku, a uroczyste położenie stępki miało miejsce 8 lipca 2017 roku. Wprowadzenie do służby zaplanowano na koniec 2020 roku. Będzie to kolejny (drugi) przedstawiciel wersji Block IV, która charakteryzuje się zmianami konstrukcyjnymi ograniczającymi m.in. liczbę okresów remontowych umożliwiających zwiększenie liczby rejsów operacyjnych w całym ciągu życia.

Co ciekawe, jest to dopiero trzeci okręt w historii US Navy, który nosi nazwę stanu Oregon. Dotychczas był to bryg z okresu 1841-45, a także pancernik wprowadzony do służby w 1896 roku i ostatecznie złomowany w 1956 roku.

Obecnie w dwóch stoczniach, które odpowiadają za budowę okrętów typu Virginia, prowadzone są prace przy jedenastu jednostkach. Siedemnaście z nich znajduje się w służbie, a kolejnych dziesięć (reprezentujących wersję Block V) zostało już wstępnie zamówionych.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc