Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Chrzest strategicznego okrętu podwodnego Gienieralissimus Suworow

Uroczystość chrztu strategicznego okrętu podwodnego Gienieralissimus Suworow Fot. Siewmasz

25 grudnia w stoczni AO „PO Siewmasz” w Siewierodwińsku, z udziałem dowódcy marynarki wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa, odbył się chrzest i symboliczne wodowanie - w rzeczywistości wytoczenie z hali montażowej - strategicznego okrętu podwodnego o napędzie jądrowym Gienieralissimus Suworow.

Gienieralissimus Suworow będzie szóstym wielozadaniowym atomowym okrętem podwodnym tzw. czwartego pokolenia, który zasili rosyjski Wojenno-Morskoj Fłot (WMF), a trzecim który powstaje według zmodyfikowanego proj. 955A Boriej-A. Jego stępkę położono aż siedem lat temu, bo 26 grudnia 2014 r. Według obecnych planów ma on zasilić Flotę Oceanu Spokojnego w 2023 r.

Budowa i wprowadzanie do służby strategicznych okrętów podwodnych czwartego pokolenia typów Boriej/Boriej-A (proj. 955/955A) ma pozwolić na utrzymanie na właściwym poziomie strategicznego komponentu obu rosyjskich flot oceanicznych - Północnej i Oceanu Spokojnego. Dotychczas WMF zasiliły trzy jednostki pierwotnego proj. 955 Boriej - Jurij Dołgorukij, Aleksandr Niewskij i Władimir Monomach, na których bandery podniesiono w latach 2013-2014 oraz dwa okręty zmodernizowanego projektu Kniazʹ Władimir i Kniaz’ Oleg, które weszły do służby odpowiednio 12 czerwca 2020 r. i 21 grudnia br. Prototypowe jednostki obu tych projektów trafiły do Floty Północnej, a okręty seryjne do Floty Oceanu Spokojnego.

Aktualnie w Siewierodwińsku trwa budowa czterech kolejnych okrętów proj. 955A. Stępki dwóch pierwszych - Impieratora Aleksandra III i Kniazia Pożarskiego położono dość dawno, bo już w latach 2015-2016. Ponadto w lipcu 2020 roku podpisana została umowa na budowę dwóch następnych „boomerów” proj. 955A, które będą nosiły nazwy Dmitrij Donskoj i Kniaz’ Potiemkin, a ich stępki zostały położone 23 sierpnia br. W ostatnich dwóch latach nastąpiła kumulacja wydarzeń związanych z budową rosyjskich atomowych okrętów podwodnych, w tym jednostek uzbrojonych w rakiety balistyczne. Za przykład może być Kniaz’ Oleg, który został zwodowany 16 lipca 2020 r., w pierwsze próby morskie wyszedł 30 maja 2021 r., zaś do służby wszedł 21 grudnia br. Nie jest to jednak wynikiem przyspieszenia programu budowy okrętów tej klasy, tylko nadrabiania zaległości w tym zakresie.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc