Zaloguj

Chrzest przyszłego USS Savannah

29 sierpnia w stoczni Austal USA w Mobile w stanie Alabama odbyła się uroczystość chrztu wielozadaniowego okrętu wojennego (przyszłego) USS Savannah (LCS 28). Jest to czternasta jednostka typu Independence budowana dla US Navy. 

Okręt został zamówiony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w czerwcu 2017 roku. Uroczyste położenie stępki odbyło się 20 września 2019 roku. US Navy przejmie jednostkę w drugiej połowie 2021 roku. Podobnie jak inne należące do typu Independence, pierwszym portem macierzystym ma być San Diego w Kalifornii. 

Obecnie w służbie znajduje się jedenaście okrętów typu Independence, a dwunasty został dostarczony i oczekuje na wcielenie. W stoczni Austal USA prowadzone są prace przy czterech kolejnych, a dodatkowo są przygotowywane materiały do rozpoczęcia budowy trzech kolejnych.  

LCS 28 będzie szóstym okrętem US Navy noszącym nazwę na cześć stolicy stanu Georgia. Pierwszym była galera zbudowana w 1798 roku i służąca do ochrony portu, w 1842 roku wcielono fregatę, która pełniła swoją służbę do 1870 roku. Trzeci USS Savannah to tender okrętów podwodnych, który powstał w wyniku zajęcia przez Stany Zjednoczone niemieckiego statku handlowego SS Saxonia w 1917 roku. Został wycofany ze służby w 1934 roku. W 1938 roku wszedł do służby czwarty USS Savannah – lekki krążownik typu Brooklyn, który brał udział w II wojnie światowej na wodach Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego (uczestniczył w inwazji w Afryce Północnej, na Sycylię, pod Salerno, eskortował krążownik USS Quincy z prezydentem Rooseveltem, który udawał się na konferencję jałtańską). Ostatecznie został wycofany ze służby w 1947 roku. Piaty USS Savannah służył w latach 1970 – 1995 - był to jeden z okrętów zaopatrzeniowych typu Wichita. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc