Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Chrzest niszczyciela John Basilone

W Bath Iron Works odbyła się uroczystość chrztu niszczyciela John Basilone. Fot. General Dynamics Bath Iron Works

18 czerwca w stoczni General Dynamics Bath Iron Works w Bath w stanie Maine odbyła się uroczystość chrztu niszczyciela rakietowego John Basilone (DDG 122). Jest to 71. okręt typu Arleigh Burke budowany dla US Navy.


Przyszły USS John Basilone (DDG 122) jest jednym z dziesięciu jednostek budowanych w wersji Flight IIA TI, w której zastosowano rozwiązania techniczne przewidziane przede wszystkim dla odmiany Flight III. Okręt został zamówiony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w czerwcu 2013 roku, uroczyste położenie stępki miało miejsce 10 stycznia 2020 roku, a wodowanie 13 czerwca 2022 bieżącego roku. Jest to druga jednostka w historii US Navy, która nosi nazwę na cześć Johna Basilone – żołnierza Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, który został odznaczony Medal of Honor za swoją postawę w czasie walk na wyspie Guadalcanal w czasie II wojny światowej i który poległ 19 lutego 1945 roku na Iwo Jimie.

Stocznia General Dynamics Bath Iron Works jest jedną z dwóch, która realizuje budowę niszczycieli typu Arleigh Burke. W przypadku wersji Flight IIA TI Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił w niej sześć jednostek – spośród nich trzy zostały już wcielone do służby. Pozostałe trzy, przyszłe USS John Basilone, USS Harvey C. Barnum Jr. oraz USS Patrick Gallagher, znajdują się na różnych etapach budowy. Dodatkowo w powyższej stoczni rozpoczęto już budowę pierwszego (w tym miejscu) niszczyciela reprezentującego wersję Flight III.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc