Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chrzest i wodowanie przyszłego USS Beloit

W Marinette zwodowano przedostatni okręt typu Freedom, przyszły USS Beloit (LCS 29). Fot. Lockheed Martin

7 maja w stoczni Fincantieri Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin odbyła się uroczystość chrztu i wodowania wielozadaniowego okrętu do działań przybrzeżnych Beloit (LCS 29). Jest to przedostatni przedstawiciel typu Freedom budowany na zamówienie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.


Okręt został zamówiony we wrześniu 2018 roku, a uroczyste położenie stępki odbyło się 22 lipca 2020 roku. Jego budowa realizowana jest przez konsorcjum, które składa się ze stoczni Fincantieri Marinette Marine, a także korporacji Lockheed Martin, firmy Gibbs & Cox oraz ponad 800 poddostawców rozsianych na terenie 42 stanów. Cechą charakterystyczną okrętów typu Freedom jest ich śródlądowe miejsce budowy – Marinette w stanie Wisconsin znajduje się bowiem nad Wielkimi Jeziorami.

Jak wskazuje korporacja Lockheed Martin, obecnie w budowie znajdują się wszystkie zamówione przez Departament Obrony okręty typu Freedom (pozostało do zakończenia programu pięć, z czego cztery zostały już zwodowane). Dodatkowo w Marinette rozpoczęto już montaż pierwszej eksportowej jednostki tej rodziny, przyszłej Saud, zamówionej przez Arabię Saudyjską.

Obecnie w strukturach US Navy znajduje się dziewięć okrętów typu Freedom, które - poza USS Fort Worth (LCS 3) – bazują w Mayport na Florydzie. W najbliższych miesiącach do linii zostanie wcielony dziesiąty – Minneapolis-Saint Paul (LCS 21). Jednostki prowadzą rejsy operacyjne na wodach Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie wspierają wysiłki społeczności międzynarodowej w zwalczaniu przemytu narkotyków. W maju USS Sioux City (LCS 11) wyruszył do Europy, gdzie będzie współpracować z sojusznikami z NATO oraz państw arabskich.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc