Zaloguj

Chrzest i pech okrętów LCS

Ostatnie dni czerwca to skrajne wydarzenia dotyczące wielozadaniowych okrętów program LCS, które są budowane przez amerykańskie stocznie na zamówienie US Navy.

29 czerwca w Mobile w stanie Alabama odbyła się uroczystość chrztu USS Oakland (LCS 24), kolejnej jednostki typu Independence budowanej przez koncern Austal. Okręt został zamówiony w grudniu 2010 roku, jego stępka została położona 20 lipca 2018 roku – zgodnie z obowiązującymi planami, pierwszym portem macierzystym będzie San Diego w Kalifornii. US Navy rozdzieliła oba typy okrętów klasy LCS pomiędzy bazy na obu wybrzeżach, na zachodzie mają stacjonować wyłącznie trimarany typu Independence. LCS 24 jest trzecim okrętem, który nosi nazwę USS Oakland, ostatnim był krążownik przeciwlotniczy typu Atlanta, który brał udział w II wojnie światowej.

24 czerwca USS Billings (LCS 15), w czasie tranzytu ze stoczni Marinette Marine do bazy Mayport na Florydzie zderzył się w kanadyjskim Montrealu. W czasie manewrów w porcie okręt wpadł na zacumowany masowiec Rosaire Desgagnes uszkadzając skrzydło mostka oraz kadłub powyżej linii wodnej. Incydent spowodował zatrzymanie okrętu w porcie oraz zwolnienie dowódcy – całość może także opóźnić oficjalne wcielenie do służby, jednostka została formalnie dostarczona US Navy w lutym bieżącego roku.

(ŁP) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc