Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Chińczycy zwodowali lotniskowiec Fujian

W Szanghaju zwodowano lotniskowiec Fujian. Fot. Twitter

17 czerwca w stoczni Jiangnan Shipyard w Szanghaju odbyła się uroczystość wodowania lotniskowca Fujian (18) – jest to trzeci okręt tej klasy, który trafi do Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.


W przeciwieństwie do dwóch już eksploatowanych lotniskowców, Fujian (18) został zbudowany według „zachodniej” koncepcji – zastosowano na nim układ CATOBAR, co oznacza, że starty samolotów będą odbywać się przy pomocy katapult startowych (najprawdopodobniej elektromagnetycznych), a lądowania z wykorzystaniem klasycznych lin hamujących. Budowa okrętu rozpoczęła się około połowy 2015 roku. Według dostępnych materiałów na pokładzie startowym zamontowano trzy katapulty startowe, a komunikację z pokładem hangarowym mają zapewnić dwie windy dla samolotów.

Według szacunków, jego wyporność może wynosić ponad 80000 ton, a wymiary kadłuba 300x40 metrów (na linii wodnej). Maksymalna szerokość może dochodzić do 78 metrów i jest związana z układem pokładu startowego. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych oraz Francji, Chińczycy nie zastosowali napędu nuklearnego.

Dzięki lotniskowcowi Fujian (18) możliwości operacyjne Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ulegną zwiększeniu. Ma to związek z możliwością rozbudowy grupy lotniczej, która będzie mogła obejmować m.in. pokładowe samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia. Dodatkowo, jak wskazują doświadczenia innych państw, wykorzystanie katapult startowych zwiększy możliwości operacyjne wielozadaniowych maszyn bojowych, które dzięki temu będą mogły zabrać większy ładunek użyteczny.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Chińczycy zwodowali lotniskowiec Fujian”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc