Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Chilijczycy zwiększą liczbę F-16?

26 marca Ministerstwo Obrony Chile poinformowało, że analizuje pomysł gruntownej modernizacji posiadanych wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon oraz dokupieniu niewielkiej liczby fabrycznie nowych maszyn tego typu.

Pierwszy element ma objąć 35 F-16AM/BM Fighting Falcon, które odkupiono z nadwyżek sprzętowych holenderskiego lotnictwa w latach 2005-2009. Co ciekawe, proces nie obejmie jednego płatowca (łącznie sprzedano bowiem 36 sztuk), być może został spisany ze stanu w czasie jednego z trzech incydentów, które miały miejsce w latach 2012-2014. Tym samym Chilijczycy mogą pójść drogą Tajwanu, który modernizuje swoje F-16 do standardu F-16V.

W przypadku drugiego z elementów analiz mowa o chęci dokupienia kolejnych F-16 dla eskadry eksploatującej dziesięć (6 C i 4 D) fabrycznie nowych F-16 Block 50, które dostarczono w 2006 roku. Biorąc pod uwagę plany koncernu Lockheed Martin, tym razem transakcja (w przypadku realizacji) może objąć fabrycznie nowe F-16V – dotychczas jedynym klientem na nie jest Bahrajn. Chile, chcąc uzupełnić eskadrę, może kupić osiem sztuk i połączyć to z ujednoliceniem wyposażenia poprzez modernizację posiadanych Block 50.

Od dłuższego czasu Chile było upatrywane jako jeden z potencjalnych klientów na F-16V, których produkcja ma być realizowana w zakładach koncernu w Greenville, gdzie przeniesiono ją z Fort Worth w związku z potrzebą wygospodarowania przestrzeni dla produkcji F-35 Lightning II.

(ŁP) Foto: Siły Powietrzne Brazylii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc