Zaloguj

Chile wycofało lodołamacz

4 stycznia w Punta Arenas w Chile odbyła się uroczystość wycofania ze służby w Marynarce Wojennej Chile lodołamacza arktycznego CNS Almirante Óscar Viel.

Okręt został zbudowany w stoczni Vickers Armstrong w Montrealu na zamówienie Straży Wybrzeża Kanady w latach 1967-69. Pod nazwą Norman McLeod Rogers służył do 1993 roku, kiedy został wycofany z eksploatacji i wystawiony na sprzedaż. Rok później został zakupiony przez Chile, oficjalna uroczystość wprowadzenia do służby miała miejsce 14 stycznia 1995 roku.

Głównym zadaniem okrętu była realizacja zadań na rzecz wsparcia chilijskiej obecności na wodach Antarktydy. Jego wycofanie ograniczy potencjał floty, gdyż obecnie brak informacji o poszukiwaniu następcy dla jednostki.

Almirante Óscar Viel miał wyporność 6300 ton i kadłub o wymiarach 90x19 metrów. Napęd w układzie CODAG pozwalał na osiągnięcie prędkości maksymalnej 15 węzłów, a zasięg oscylował w granicach 12 tys. mil morskich. Etatowa załoga składała się z 33 osób, a na pokładzie zainstalowano dwie automatyczne armaty Oerlikon 20 mm. Dodatkowo na rufie zainstalowano lądowisko i teleskopowy hangar dla lekkiego śmigłowca obserwacyjnego.

(ŁP) Foto: Marynarka Wojenna Chile
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc