Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

CH-53K King Stallion przenosi F-35C Lightning II

Fot. NAVAIR

24 stycznia dowództwo lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych poinformowało, że w ramach testów możliwości ciężkiego śmigłowca transportowego Lockheed Martin CH-53K King Stallion zrealizowano zadanie przetransportowania wielozadaniowego samolotu bojowego F-35C Lightning II.

Do wydarzenia doszło na terenie kompleksu ośrodka doświadczalnego lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych Patuxent River w stanie Maryland. Do testu wykorzystano egzemplarz śmigłowca CH-53K King Stallion należącego do eskadry doświadczalnej VMX-1 oraz wycofany płatowiec doświadczalny F-35C Lightning II, który został wycofany z eksploatacji. Celem prób było sprawdzenie możliwości transportu wielkogabarytowych ładunków na podwieszeniach zewnętrznych.

Podwieszony płatowiec miał masę około 10000 kg (był pozbawiony układu napędowego oraz części wyposażenia pokładowego). Obecnie CH-53K King Stallion jest certyfikowany do zabrania ładunków zewnętrznych o masie do 12247 kg, natomiast docelowo masa ma wzrosnąć do 16330 kg. Dotychczas najbardziej znaną misją, w której wykorzystano możliwości CH-53K była ewakuacja uszkodzonego śmigłowca MH-60S Knighthawk z terenu górskiego w stanie Kalifornia. Miał on masę około 7 ton.

W grudniu 2022 roku NAVAIR zatwierdzono CH-53K King Stallion do produkcji wielkoseryjnej. Był to wynik analiz danych z fazy badawczo-rozwojowej. Dotychczas Lockheed Martin uzyskał zamówienia na 37 egzemplarzy seryjnych, w tym cztery pierwsze dla Izraela. Śmigłowce są promowane na nowych rynkach, w tym w Japonii oraz innych formacjach amerykańskich sił zbrojnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc