Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Cenrex Sp. z o.o. dostarczy ćwiczebne bomby BDU-50

12 lipca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego dotyczącego dostawy bomb ćwiczebnych BDU-50 przeznaczonych dla floty wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Jastrząb.

Powyższa procedura została uruchomiona 13 lutego br. i zakładała 100 bomb BDU-50 lub równoważnych dopuszczonych do eksploatacji z samolotami F-16 Block 52+ w 2017 roku oraz takiej samej liczby w 2019 roku. Co ważne zamawiający zakłada także ich wykorzystanie z zestawami kierowania JDAM oraz Paveway.

Ostatecznie do walki o powyższe zamówienie stanęło czterech oferentów – Cenrex Sp. z o.o., Megmar Logistics&Consulting Sp. z o.o., Fights on Logistics Sp. z o.o. oraz IMS Griffin Sp. z o.o. Sp.k. (tylko do części zakładającej dostawę 100 bomb w 2019 roku). Jedynym kryterium oceny była cena poszczególnych ofert – zamawiający na całość przewidział przeznaczenie kwoty 3 mln złotych brutto. Ostatecznie oba zadania (dostawa 100 bomb w bieżącym roku oraz takiej samej liczby w 2019) rozstrzygnięto na korzyść firmy Cenrex Sp. z o.o., która za swoje usługi zażądała kwotę 2,4 mln złotych brutto. Dostawy pierwszej partii przewidziano do końca listopada, a drugiej do końca października 2019 roku.

Bomby BDU-50 stanowią szkolno-treningową odmianę grawitacyjnych Mk.82 o wagomiarze 226,8 kg. W miejscu ładunku bojowego znajduje się ładunek dymny uruchamiający się w momencie uderzenia w ziemię. Podobnie jak w przypadku standardowych Mk.82, także BDU-50 mogą zostać doposażone w zestawy adaptacyjne pozwalające na konwersję do szkolno-treningowej odmiany kierowanych GBU-12 Paveway II lub GBU-38 JDAM.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc