Zaloguj

Bv410 dla szwedzkiej Armén

Szwecja zamówiła ponad 400 dwuczłonowych wszędołazów BAE Systems Bv410. Fot. Försvarsmakten

30 listopada szwedzka Administracja Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) podpisała z BAE Systems Hägglunds umowę na dostawę gąsienicowych dwuczłonowych transporterów Bv410.

Umowa przewiduje dostawę 436 wszędołazów Bv410, a jej wartość wynosi 7,6 mld SEK (ok. 690 mln EUR) i obejmuje również dostawę części zamiennych oraz inne wsparcie logistyczne. Informacja została przekazana przez FMV za pomocą europejskiej platformy TED. Nie jest to przypadek, bowiem zakup został dokonany w ramach międzynarodowego programu CATV (Collaborative All-Terrain Vehicle, pol. wspólny wszędołaz), w ramach którego Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania i Holandia wspólnie opracowały pojazd będący następcą starzejącego się Bv206. Docelowo ma powstać pięć wersji, różniących się wyposażeniem tylnych modułów misyjnych. Ma to być m.in.: wariant dowodzenia, logistyczny, transporter opancerzony, zestaw przeciwlotniczy i pancerny ambulans. Z czasem mogą pojawić się kolejne i dalsi użytkownicy. Dla porównania, Bundeswehra zgłosiła w ramach programu zapotrzebowanie na 140 pojazdów, przy czym zamówienia spodziewane są w 2023 r.

Bv410 (Bandvagn 410) to wersja rozwojowa BvS10 ‒ jest zresztą określany również mianem BvS10 MkIIb. W porównaniu do poprzednika zapewnia nieco lepszą ochronę załogi i desantu, jak również większą ładowność. Masa pojazdu wynosi 15 ton, załogę stanowi dwóch lub trzech żołnierzy, zależnie od wariantu. Przewozić może do sześciu osób lub do trzech ton ładunku. Pojazd odznacza się bardzo wysoką mobilnością (zwłaszcza w trudnym terenie), w tym zdolnością do samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc