Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bundeswehra zamówiła kolejne ciągniki do zestawów do transportu ciężkiej techniki

Bundeswehra zamówiła w grupie Rheinmetall AG 57 kolejnych ciągników siodłowych  SaZgM 70t mil RMMV HX81 8×8 Elefant 2 do zestawów do transportu ciężkiej techniki. Rys. Rheinmetall

Grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o zawarciu umowy na dostawę kolejnych 57 ciężkich ciągników siodłowo-balastowych RMMV HX81 8×8 Elefant 2, wchodzących razem z ośmioosiowymi naczepami SaAnh 70t mil firmy Doll Fahrzeugbau GmbH, kupowanymi na mocy odrębnej umowy ramowej z czerwca 2022 r., opiewającej na 249 egzemplarzy, w skład zestawów klasy HET (Heavy Tractor Unit) o ładowności do 70 ton. W niemieckiej nomenklaturze wojskowej pojazdy te są określane jako Sattelzugmaschinen mit der Zuladungsklasse 70 Tonnen (SaZgM 70t mil). Przy czym tym razem Bundeswehra zamówiła te samochody w odmianie z kabinami nieopancerzonymi. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2023 i 2024. Całkowita wartość zamówienia wynosi nieco ponad 50 milionów EUR brutto.

Siły Zbrojne Republiki Federalnej Niemiec wykorzystują zestawy klasy SaZgM 70t mil przede wszystkim do przerzutu ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi rodziny Leopard 2 i armatohaubice samobieżne PzH 2000. Obecne zamówienie jest finalizacją  umowy ramowej podpisanej w 2018 r. na dostawę do 137 ciężarówek SaZgM 70t mil. Miała ona obowiązywać przez siedem lat, a na jej mocy dostarczono już 80 ciągników (zamówienia na 32 z 2018 r. i na kolejnych 48 z listopada 2020 r.).

Ciągniki siodłowe RMMV HX81 8×8 są napędzane 8-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym MAN 2868 o mocy 500 kW/680 KM. Dzięki odpowiedniej budowie, w tym konfiguracji układu napędowego, samochód o wysokiej mobilności taktycznej może uzyskiwać prędkość maksymalną 88 km/h i ma zdolność pokonywania wzniesień o nachyleniu 60%. Zastosowano w nim kabinę tego samego rodzaju, co w rodzinie pojazdów Rheinmetall UTF. W razie potrzeby można ją zastąpić wersją opancerzoną. Całkowita masa zestawu zestawu wynosi 130 ton. W skład wyposażenia wchodzą m.in. dwie wciągarki Rotzler o łącznej sile uciągu 40 ton, umożliwiające ciągnikowi ewakuację pojazdów na naczepę.

Zestawy z ciągnikami HX81 uzupełniają w Bundeswehrze ciężkie zestawy transportowe Schwerlasttransporter (SLT). W ramach programu SLT 2 Rheinmetall dostarczył  w latach 2012-2013 19 ciągników siodłowych HX81 Mammut z opancerzoną kabiną. Od 2018 r. RMMV dostarczył Bundeswehrze ponad 4000 wojskowych ciężarówek, w tym wersje UTF (Ungeschützten Transportfahrzeuge) i WLS (Lkw-Wechselladersysteme) oraz ciągniki siodłowe SaZgM 70t.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc