Zaloguj

Bułgarski parlament odrzucił weto prezydenta

26 lipca bułgarski parlament, po dwugodzinnej debacie, odrzucił prezydenckie weto w sprawie zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70, które mają stanowić trzon bułgarskiego lotnictwa w pierwszej połowie bieżącego wieku.

Za odrzuceniem weta głosowało 128 posłów wobec wymaganego minimum 121 głosów. Przeciwko zakupowi było 73 członków parlamentu. Opozycja zarzuca rządowi, że cena samolotów jest niezmiernie wysoka, a kontrakt zawiera nieokreślone ukryte koszty dodatkowe. Z kolei premier ogłosił, że są to pomówienia nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Powyższa decyzja oznacza, że w ciągu najbliższych dni można spodziewać się podpisania międzyrządowej umowy pomiędzy Bułgarią oraz Stanami Zjednoczonymi dotyczącymi zakupu ośmiu samolotów wraz z pakietem uzbrojenia, wsparcia logistycznego oraz szkolenia personelu.

Bułgaria będzie trzecim państwem, które zakupi fabrycznie nowe wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72. Ich montaż będzie prowadzony w zakładach producenta w Greenville, gdzie przeniesiono z Fort Worth linię montażu ostatecznego. Dotychczas Bahrajn oraz Słowacja zakupiły łącznie 30 egzemplarzy (16 Bahrajn oraz 14 Słowacja). Dodatkowo, obok zgodę na zakup do Maroka 25 sztuk wydał Departament Stanu. Według mediów azjatyckich, powołujących się na swoje źródła w Waszyngtonie, w ciągu najbliższych dni Amerykanie mogą wydać formalną zgodę na sprzedaż 66 egzemplarzy do Tajwanu.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc