Zaloguj

BSP Łoś prezentowany na Ukrainie

Systemy zostały zaprezentowane w akcji oraz statycznie sekretarzowi Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Aleksandrowi Turczynowowi. Wyroby WB Group budzą na Ukrainie duże zainteresowanie. Obecnie użytkowane są przez nie rozpoznawcze systemy FlyEye, a być może także Warmate'y. Licencyjna produkcja jednych i drugich ma rozpocząć się w zakładach w Czernichowie.

O ile Warmate był więc już na Ukrainie znany i prezentowany, o tyle zupełną nowość stanowił taktyczny BSP Łoś, który swoją premierę miał na tegorocznym MSPO. Maszyna o maksymalnej masie startowej 85 kg, startująca z katapulty, zdolna do przenoszenia do 55 kg ładunku użytecznego i operowania w promieniu 180 km może przenosić lekkie uzbrojenie (na Ukrainie zaprezentowano ją jednak w wariancie czysto rozpoznawczym) i utrzymywać się w powietrzu przez czas do 18 godzin.

Na prezentacji pokazano równiez ukraińskie rozwiązanie bezzałogowe, tyle że lądowe. Był nim bezzałogowy pojazd Fantom o trakcji kołowej, wyposażony w 12,7 mm wkm i głowice obserwacyjną. Opcjonalnie można go będzie także wyposażyć w pociski rakietowe.

Zgodnie z wygłoszonym na prezentacji oświadczeniem Turczynowa prezentowane maszyny mają zostać przetestowane bojowo i wprowadzone do licencyjnej produkcji w roku 2017. Czyżby chodziło więc także o najnowszy polski BSP?

reklama MBDA

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc