Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjczycy zamawiają pociski MBDA SPEAR 3

MBDA podpisał kontrakt na produkcję pocisków SPEAR 3 dla RAF. Fot. MBDA

6 stycznia koncern MBDA poinformował o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Wielkiej Brytanii w sprawie produkcji i dostaw pocisków powietrze-ziemia SPEAR (znanych w RAF jako SPEAR 3). Umowa ma wartość 550 mln funtów i stanowi kolejny etap rozwoju systemu.


Pociski będą stanowić uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych RAF – Eurofighter oraz Lockheed Martin F-35B Lightning II. Współpraca MBDA z brytyjskim resortem obrony w sprawie systemu SPEAR zapoczątkowana została w 2016 roku, kiedy doszło do podpisania kontraktu na opracowanie nowego typu uzbrojenia dla wielozadaniowych maszyn bojowych. W 2019 roku podpisano umowę w sprawie integracji z F-35B Lightning II. Integracja z samolotami Eurofighter ma rozpocząć się wkrótce i pozwolić na rozpoczęcie prób odpalania w ciągu osiemnastu miesięcy. Produkcja seryjna pocisków SPEAR 3wraz z dodatkowym wyposażeniem ma rozpocząć się w 2023 roku.

Pojedynczy pocisk SPEAR 3 ma masę około 100 kg, a maksymalny (deklarowany) zasięg przekracza 100 km. Trójzakresowy układ naprowadzania ma pozwolić na zwalczanie celów naziemnych w każdych warunkach atmosferycznych. Dzięki niewielkim rozmiarom, na pojedynczym pylonie samolotu Eurofighter będzie można podwiesić trzy pociski, a cztery zmieszczą się do pojedynczej komory na uzbrojenie F-35B Lightning II.


Ze względu na stopień zaawansowania systemu, MBDA wraz z rządem Wielkiej Brytanii rozpoczął już proces działań marketingowych związanych z zainteresowaniem potencjalnych użytkowników. Wśród nich mają znaleźć się obecni i przyszli kupcy na samoloty rodziny F-35 Lightning II oraz Eurofighter. W przypadku innych typów maszyn, oferta będzie musiała objąć dodatkowe koszty integracji z nosicielem.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Brytyjczycy zamawiają pociski MBDA SPEAR 3”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc