Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjczycy wzmocnią uzbrojenie okrętów?

16 lipca Royal Navy wraz z koncernem Thales poinformowali o przeprowadzeniu prób odpalenia i niszczenia celów pływających z wykorzystaniem kierowanych pocisków Martlet, które mogą wzmocnić potencjał obronny okrętów.

Próba ogniowa została przeprowadzona na jednym z poligonów morskich na Morzu Irlandzkim z wykorzystaniem fregaty rakietowej HMS Sutherland. Wyrzutnia z pięcioma pociskami została zainstalowana na bezzałogowym stanowisku ogniowym armaty automatycznej kalibru 30 mm. W trakcie próby odpalono cztery pociski Martlet, które udowodniły możliwość zastosowania jako nowy moduł zestawu, a także trafiły szybką jednostkę pływającą. Żadna z nich nie była wyposażona w głowicę bojową, dostarczyły natomiast dane telemetryczne.

Thales rozwija pocisk LMM (Lightweight Multirole Missile) na mocy zamówienia ze strony Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, które kupiło 1000 pocisków w 2011 roku. Wówczas zakładano, że pierwsze trafią do służby w 2015 roku – wówczas zakładano, że LMM (znane w Royal Navy jako Martlet) będą stanowić uzbrojenie wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW159 Wildcat przeciwko celom pływającym. Pocisk ma zasięg do 8 km i masę 13 kg (3 kg głowicy bojowej) i dysponuje kombinowanym układem kierowania.

Na początku 2019 roku Royal Navy zwróciła się do Thales w sprawie możliwości zastosowania pocisków jako elementu zestawu obrony bezpośredniej okrętów. Dotychczas nie poinformowano, na jakich jednostkach planowana jest ich instalacja.

Obecnie okręty należące do Royal Navy posiadają na pokładach bezzałogowe stanowiska ogniowe z 30 mm armatami automatycznymi, wielolufowe karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm. Część z nich może wykorzystać do obrony przed zagrożeniem ze strony jednostek pływających także zestawów obrony bezpośredniej Phalanx Block 1B. Doposażenie w pociski Martlet zwiększyłoby zasięg oddziaływania. Co ciekawe, powyższa informacja pojawiła się kilka dni po incydencie w Zatoce Ormuz, w którym brytyjska fregata rakietowa Typu 23 uniemożliwiła siłom irańskim abordaż i zatrzymanie tankowca płynącego do Wielkiej Brytanii.

(ŁP) Foto: Royal Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc