Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Brazylijczycy kupują HMS Ocean

2 stycznia prasa brytyjska poinformowała, że władze Wielkiej Brytanii oraz Brazylii podpisały umowę dotyczącą sprzedaży do tego południowoamerykańskiego państwa śmigłowcowca HMS Ocean, który w bieżącym roku ma zakończyć służbę w szeregach Royal Navy.

Okręt ma kosztować Brazylijczyków 84 mln funtów – podpisanie umowy zostały potwierdzone przez resort obrony w Brasilii. W ciągu najbliższych tygodni do Wielkiej Brytanii uda się pierwsza grupa (czterech) oficerów, który rozpoczną proces poznawania nowej jednostki. W siłach morskich Brazylii ma otrzymać, najprawdopodobniej, nazwę Minas Gerais. Pozwoli na wypełnienie luki powstałej po wycofaniu lotniskowca Sao Paulo, czyli dawnego francuskiego Foch, którego remont generalny okazał się nieopłacalny.

HMS Ocean wszedł do służby w Royal Navy w 1998 roku. W ostatnich latach, po wycofaniu lotniskowców typu Invincible, był jedynym okrętem lotniczym w Wielkiej Brytanii. W marcu zaplanowano wycofanie ze służby, po przeprowadzeniu remontów i dostosowana pod potrzeby nowego właściciela ma trafić do Brazylii pod koniec roku. W szeregach floty ma pełnić rolę okrętu lotniczego do czasu budowy i wcielenia do służby nowego lotniskowca.

HMS Ocean będzie jednocześnie kolejnym okrętem, który Brazylia okazyjnie zakupiła na rynku wtórnym w Wielkiej Brytanii. Wcześniej tą drogą poszły cztery fregaty rakietowe Typu 22, okręty desantowe typu Sir Lancelot czy okręty patrolowe typu River.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc