Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Brak chętnych na węgierskie MiGi

12 kwietnia prasa węgierska poinformowała, że Ministerstwo Obrony tego kraju nie znalazło chętnego na zakup (wycofanych z eksploatacji) samolotów myśliwskich MiG-29 oraz pakietów części zamiennych.

Przedmiotem sprzedaży było możliwość nabycia do 19 samolotów powyższego typu oraz różnych elementów wyposażenia – całość wyceniono na kwotę niecałych 10 mln dolarów. Węgrzy podjęli decyzję o wycofaniu i zmagazynowaniu sprzętu w 2010 roku, część z nich wylatała do 200 godzin. Flota samolotów MiG-29 była eksploatowana przez około 18 lat, ich następcami zostały wielozadaniowe samoloty bojowe Saab JAS-39C/D Gripen – są one leasingowane od rządu Szwecji.

Brak zainteresowania zakupem sprzętu na Węgrzech można tłumaczyć m.in. poprzez ograniczenie użycia MiG-ów-29 w Europie Centralnej. Obecnie są one eksploatowane w Polsce, Słowacji i Bułgarii – władze dwóch ostatnich państw podjęły już decyzje o ich zastąpieniu przez Lockheed Martin F-16V Block 72. Bratysława podpisała już międzyrządowe porozumienie LoA, a Sofia może dokonać tego jeszcze w bieżącym roku. Z kolei władze w Warszawie, coraz głośniej, wskazują na chęć zakupu F-35A Lightning II.

Ma to związek z faktem, że reprezentują wersję 9-12 (produkowaną na przełomie lat 80. i 90. XX wieku), a po wycofaniu zostały pozostawione na oddziaływanie czynników atmosferycznych.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc