Zaloguj

Bomby dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich

19 lipca Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na (potencjalną) sprzedaż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pakietu uzbrojenia podwieszanego przeznaczonego do wykorzystania przez flotę wielozadaniowych samolotów bojowych eksploatowanych przez tego bliskowschodniego sojusznika Stanów Zjednoczonych.

Według przesłanego do Kongresu wniosku eksportowego, Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zakupić uzbrojenie o wartości 785 mln dolarów. W tej kwocie mowa o 7700 zestawach obejmujących klasyczne bomby Mk.84 o masie 910 kg wraz z zestawami kierowania GBU-10, 5940 bomby Mk.82 o masie 227 kg z zestawami kierowania GBU-12, 500 bomb Mk.82 z zestawami kierowania GBU-31(v)1 oraz takiej samej liczbie bomb BLU-109 z zestawami kierowania GBU-31(v)3. Do powyższej liczby należy doliczyć jeszcze 14640 zapalniki FMU-152.
Powyższe uzbrojenie ma pozwolić na odbudowę zapasów, które są obecnie zużywane w czasie działań bojowych. Lotnictwo wojskowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich uczestniczy bowiem w operacjach przeciwko fundamentalistom z Państwa Islamskiego, a także atakuje cele naziemne w Jemenie. Nosicielami są wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16E/F Fighting Falcon Block 60.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA
  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc