Zaloguj

Bojowy debiut F-35?

7 marca prasa francuska poinformowała, że prawdopodobnie Izrael przeprowadził pierwszą misję bojową wielozadaniowych samolotów bojowych F-35I Adir, tym samym (o ile to prawda) rodzina F-35 Lightning II ma już za sobą debiut bojowy.

Według informacji opublikowanych na stronach gazety Le Figaro, para F-35I wraz z innymi samolotami lotnictwa izraelskiego przeprowadziła nalot na cele w Syrii w styczniu. W nocy 12 na 13 stycznia odnotowano atak na lotnisko Mezzeh w pobliżu Damaszku – źródła wywiadowcze wskazywały jeden z obiektów na terenie powyższej bazy za miejsce magazynowania zestawów przeciwlotniczych Pancyr S1, które mogłyby zostać przekazane bojownikom Hezbollahu operującym w Libanie. Dodatkowym celem była syryjska bateria pocisków S-300 rozmieszczona w pobliżu stolicy. Według źródeł francuskich, F-35I zanim powróciły do swojej bazy wykonały jeszcze demonstracyjny przelot nad pałacem prezydenckim w Damaszku. Oficjalne czynniki rządowe w Izraelu milczą o szczegółach operacji. W przeszłości często zdarzało się, że Izraelczycy szybko wykorzystywali świeżo odebrany sprzęt do działań operacyjnych.

Po samym ataku, część mediów zastanawiała się nad tym, czy Izrael wykorzystał do tego parę odebranych F-35 Adir. Najprawdopodobniej uczestniczyły w nim cztery samoloty wojskowe.

(ŁP) Foto: IDF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc