Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bojowe wozy piechoty M2 Bradley dla Ukrainy w nowym kamuflażu

Siły Zbrojne Ukrainy dysponują już pierwszymi bwp M2A2 ODS. Wozy przemalowano, ale najwyraźniej nie przeszły poważniejszych modyfikacji. Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

17 kwietnia Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało zdjęcie przedstawiające dwa bojowe wozy piechoty M2A2 ODS, z których jeden ma naniesiony, zbliżony do ukraińskiego, kamuflaż pikselowy.

Wozy na zdjęciu odróżniają się od amerykańskich, zazwyczaj występujących w piaskowym, pustynnym kamuflażu, jedynie kamuflażem właśnie, przynajmniej z zewnątrz. Na jeden z pojazdów naniesiono ciekawy, wielobarwny, leśny kamuflaż, złożony z różnobarwnych wielokątów umieszczonych na jednolicie zielonym tle. Jest to tzw. kamuflaż pikselowy, bowiem wzór kamuflażu przypomina nieco dawną grafikę z ośmiobitowych konsol do gier. Drugi z pojazdów z kolei jest w malowaniu jednolicie zielonym, być może kamuflaż zostanie nań naniesiony później. Innych istotnych zmian w stosunku do M2A2 ODS na zdjęciach nie widać. Intrygować może brak luf 25 mm armat napędowych M242 i pojemników z ppk TOW. Prawdopodobnie zostały one zdemontowane do transportu wozów. Niewykluczone, że poza przemalowaniem, zmian w pojazdach jest więcej ‒ niemal pewne jest zubożenie systemów łączności. Nieco zastanawiać może brak tradycyjnie montowanego przez Ukraińców pancerza reaktywnego Kontakt-1. Może to wskazywać, że fotografię wykonano jeszcze przed dostawą pojazdów na Ukrainę, podczas szkolenia ich załóg, lub tuż po przekroczeniu granicy.

Stany Zjednoczone Ameryki przekazały Siłom Zbrojnym Ukrainy 109 bwp M2A2 ODS Bradley i cztery wozy wsparcia M7 B-FiST. Pojazdy te, jak większość cięższych systemów uzbrojenia wysyłanych przez Stany Zjednoczone do Europy (nie tylko na Ukrainę), trafiają w rejon przeładunku drogą morską. Na Ukrainę Bradleye dotarły zaś zapewne koleją lub z wykorzystaniem drogowych zestawów niskopodwoziowych. Wariant ODS nie jest może najnowocześniejszy (zgodnie z nazwą ‒ Operation Desert Storm ‒ powstał na bazie doświadczeń z wojny w Zatoce Perskiej po 1991 r.), ale dysponuje wciąż przyzwoitym systemem kierowania ogniem, systemem nawigacji satelitarnej GPS, systemem zarządzania polem walki (BMS) BCIS lub FBCB2 (choć prawdopodobnie niektóre elementy wyposażenia zostały wymontowane przed wysyłką). Przearanżowano również wnętrze wozu, wygospodarowując miejsce dla siedmiu żołnierzy desantu oraz zmieniając układ wewnętrznych schowków i uchwytów na wyposażenie czy rzeczy osobiste załogi i transportowanej piechoty. Dla poprawy warunków służby dodano podgrzewacz do przygotowywania ciepłych posiłków. Ponadto kierowca otrzymał kamerę termalną ułatwiającą prowadzenie wozu w nocy czy trudnych warunkach pogodowych. Od 2000 r. Bradleya w wersji ODS zaczął zastępować nowocześniejszy M2A3, zaś w 2022 r. ujawniono M2A4.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc