Zaloguj

Boeing zakończył dostawy śmigłowców do Indii

10 lipca koncern Boeing poinformował o zakończeniu dostaw śmigłowców, które zostały zamówione przez Ministerstwo Obrony Indii we wrześniu 2015 roku. Łącznie amerykański producent dostarczył 22 szturmowe AH-64E Guardian oraz 15 transportowych CH-47F(I) Chinook.

Zgodnie z informacjami ostatnie AH-64E Guardian trafiły do Indii w czerwcu, a wcześniej (w marcu) zakończono proces dostaw CH-47F(I) Chinook – wszystkie trafiły do Sił Powietrznych i wykonują zadania wewnątrz kraju. W ostatnich tygodniach część AH-64E Guardian przebazowano na pogranicze z Chinami, gdzie wzrosło napięcie ze względu na starcia żołnierzy na granicach.

Indie zamówiły śmigłowce Boeinga we wrześniu 2015 roku. Oferta producenta (wsparta administracją federalną Stanów Zjednoczonych) pokonała konkurentów z Rosji – w linii zastąpiły dotychczas eksploatowane Mil Mi-35 oraz Mi-26. Jednym z atutów było zaangażowanie przemysłu indyjskiego w produkcję komponentów do obu typów śmigłowców – w zakładach Tata Boeing Aerospace Ltd. budowane są struktury kadłubów AH-64E Guardian, a także elementy CH-47F Chinook.

Nie będą to jedyne wiropłaty Boeinga w siłach zbrojnych Indii. W lutym 2020 roku doszło do podpisania kontraktu na zakup sześciu kolejnych AH-64E Guardian – maszyny (zamówione poprzez kombinowaną procedurę FMS/DCS) trafią do lotnictwa wojsk lądowych. Docelowe zapotrzebowanie tego użytkownika opiewa na 44 wiropłaty tego typu.

(Łukasz Pacholski) Foto: Siły Powietrzne Indii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc