Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing z umową na serwis systemu kierowania pocisków Minuteman III

Fot. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych

1 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z koncernem Boeing w sprawie realizacji usługi serwisu systemu kierowania  pocisków balistycznych LGM-30G Minuteman III.

Umowa, o potencjalnej wartości do 1,6 mld USD, ma obowiązywać do lutego 2039 roku. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków budżetowych w kwocie 8,3 mln USD. Kolejne pakiety funduszy będą uruchamiane stopniowo wraz z realizacją kolejnych zleceń serwisowych. Zawarcie umowy z koncernem Boeing było bezprzetargowe, co ma związek z faktem, że system został zaprojektowany i wdrożony do produkcji właśnie przez powyższy koncern. Obecnie LGM-30G Minuteman III stanowią element amerykańskiego systemu odstraszania nuklearnego – pociski znajdują się na wyposażeniu trzech baz rakietowych mieszczących się na terenie stanów Wyoming, Północna Dakota oraz Montana. Serwis układów naprowadzania ma być realizowany na terenie zakładów mieszczących się w Ogden w stanie Utah oraz Heath w stanie Ohio.

Jak wskazuje producent, specjaliści Boeinga od lat pracują nad wsparciem eksploatacji pocisków LGM-30G Minuteman III. W przypadku układu naprowadzania, który jest jednym z krytycznych systemów pocisków, bezawaryjna praca stanowi podstawę skuteczności działania broni. Dotychczas układ (zainstalowany w pociskach) przepracował ponad 40 mln godzin. Poza wykorzystaniem w dyżurach bojowych (wyposażonych w głowice nuklearne), pociski są wykorzystywane do różnorodnych ćwiczeń i są odpalane bez głowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc