Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Boeing z umową na kolejne KC-46A Pegasus dla Japonii

Boeing

29 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem Boeing w sprawie produkcji i dostawy do Sił Samoobrony Japonii dwóch kolejnych wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego KC-46A Pegasus.

Październikowa umowa ma wartość 342,1 mln dolarów i obejmuje produkcję dwóch egzemplarzy. Łącznie Japonia, jako pierwszy klient eksportowy, zamówiła poprzez procedurę FMS cztery KC-46A Pegasus – dostawa pierwszego ma nastąpić do końca bieżącego roku. Obecnie egzemplarz zakończył już proces montażu i otrzymał docelowe malowanie. Nadal znajduje się na terenie zakładów Boeinga, gdzie poddawany jest procedurze testów naziemnych oraz instalacji dodatkowego wyposażenia pokładowego. Dostawa dwóch, zamówionych w październiku, KC-46A Pegasus ma nastąpić do końca czerwca 2023 roku.

Pomimo sukcesu na rynku amerykańskim, gdzie Boeing podpisał kontrakt na dostawy do 179 egzemplarzy KC-46A Pegasus, sprzedaż eksportowa nie notuje większych sukcesów. Dotychczas tylko Japonia zdecydowała się na cztery maszyny. W marcu 2020 roku Departament Stanu zatwierdził zgodę na sprzedaż ośmiu sztuk do Izraela, jednak w tym przypadku nie doszło jeszcze do podpisania umowy.

W zeszłym roku Boeing wraz z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych prezentowali seryjny KC-46A Pegasus na salonach lotniczych w Paryżu oraz w Dubaju. Nie przeniosło się to na razie na wzrost zainteresowania potencjalnych klientów.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc