Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing z umową na kolejne KC-46A Pegasus dla Japonii

Boeing

29 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem Boeing w sprawie produkcji i dostawy do Sił Samoobrony Japonii dwóch kolejnych wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego KC-46A Pegasus.

Październikowa umowa ma wartość 342,1 mln dolarów i obejmuje produkcję dwóch egzemplarzy. Łącznie Japonia, jako pierwszy klient eksportowy, zamówiła poprzez procedurę FMS cztery KC-46A Pegasus – dostawa pierwszego ma nastąpić do końca bieżącego roku. Obecnie egzemplarz zakończył już proces montażu i otrzymał docelowe malowanie. Nadal znajduje się na terenie zakładów Boeinga, gdzie poddawany jest procedurze testów naziemnych oraz instalacji dodatkowego wyposażenia pokładowego. Dostawa dwóch, zamówionych w październiku, KC-46A Pegasus ma nastąpić do końca czerwca 2023 roku.

Pomimo sukcesu na rynku amerykańskim, gdzie Boeing podpisał kontrakt na dostawy do 179 egzemplarzy KC-46A Pegasus, sprzedaż eksportowa nie notuje większych sukcesów. Dotychczas tylko Japonia zdecydowała się na cztery maszyny. W marcu 2020 roku Departament Stanu zatwierdził zgodę na sprzedaż ośmiu sztuk do Izraela, jednak w tym przypadku nie doszło jeszcze do podpisania umowy.

W zeszłym roku Boeing wraz z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych prezentowali seryjny KC-46A Pegasus na salonach lotniczych w Paryżu oraz w Dubaju. Nie przeniosło się to na razie na wzrost zainteresowania potencjalnych klientów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc