Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Boeing z kontraktem na rozwój systemu Patriot PAC-3

Boeing, w ramach kontynuacji wieloletniej współpracy przemysłowej w programie Patriot, zawarł kontrakt na opracowanie i wdrożenie do produkcji nowej głowicy naprowadzającej przeznaczonej do pocisków PAC-3. Fot. US Army

13 stycznia koncern Boeing poinformował o zawarciu kontraktu o wartości 974 mln USD, dotyczącego opracowania i wdrożenia do produkcji nowego układu naprowadzania przeznaczonego do pocisków PAC-3 wykorzystywanych przez system obrony przeciwlotniczej Patriot.


Umowa stanowi kolejny etap współpracy z korporacją Lockheed Martin, dla której Boeing jest podwykonawcą. Została podpisana w 2020 r., jednak dopiero teraz pochwalił się nią producent. Obecnie brak informacji o szczegółach projektu. Dotychczas Boeing, od 2000 r., dostarczył ponad 4000 głowic naprowadzających do pocisków PAC-3. Wiele z nich zostało wyeksportowanych do sojuszników, którzy eksploatują system Patriot. W ciągu ostatnich lat jest on intensywnie wykorzystywany przez wojska Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu ochrony strategicznych instalacji naziemnych przed atakami ze strony pocisków balistycznych oraz bezzałogowych aparatów latających wystrzeliwanymi przez rebeliantów Huti (wspieranych przez Iran).
Program opracowania nowego układu naprowadzania dla pocisków PAC-3 jest odpowiedzią na zmiany pola walki. Jednocześnie projekt pokazuje ciągły rozwój systemu Patriot, który jeszcze przez wiele lat ma stanowić ważny element obrony przeciwlotniczej armii amerykańskiej. Przypomnijmy, w ramach programu Wisła Polska zamówiła cztery zestawy ogniowe Patriot PAC-3+, które mają być wyposażone w najnowsze rozwiązania wdrażane obecnie w US Army (m.in. system kierowania walką IBCS).


reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc