Zaloguj

Boeing rozpoczął próby naziemne Loyal Wingman

15 września australijski oddział koncernu Boeing poinformował o rozpoczęciu prób naziemnych prototypu bezzałogowego aparatu latającego zbudowanego w ramach projektu Loyal Wingman. Prace nad nim toczą w Australii, ze względu na realizację projektu na zlecenie Ministerstwa Obrony tego kraju. 

W ramach prób zrealizowano testy silnika maszyny. Według planów i harmonogramu, jeszcze w bieżącym roku spodziewany jest oblot prototypu. Poza próbą silnika, miłośnicy lotnictwa obserwujący rozwój programu, odnotowali testy holowania samolotu po drogach kołowania lotniska.  

Prototyp Loyal Wingman ATS został zaprezentowany 5 maja bieżącego roku. Boeing stoi na czele konsorcjum, które prowadzi prace na zlecenie Ministerstwa Obrony Australii – co ważne, jest to największe zaangażowanie amerykańskiego potentata poza Stanami Zjednoczonymi. Według planów, umowa obejmuje budowę trzech prototypów, które posłużą do prób w ramach projektu Loyal Wingman. Jego celem jest sprawdzenie w praktyce koncepcji zacieśnienia współpracy pomiędzy samolotami załogowymi i bezzałogowymi w jednym ugrupowaniu bojowym. W przypadku Australii, Loyal Wingman ma współpracować z wielozadaniowymi samolotami bojowymi, maszynami przełamania obrony powietrznej, patrolowymi oraz wczesnego ostrzegania i dowodzenia. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Boeing
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc